
Zabijanie wielorybów dla celów naukowych jest w Japonii jedynie przykrywką prawdziwego, handlowego celu tych działań - wynika z ogłoszonego w poniedziałek raportu Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (WWF).

Pospolite muszki owocowe z trzech kontynentów uległy identycznym zmianom genetycznym, ułatwiającym życie w cieplejszym klimacie - informuje "Science". Ewolucja muszek Drosophila subobscura przebiegała niezależnie od siebie i trwała około 20 lat - twierdzi Raymond Huey z University of Washington w Seattle.

Japońscy naukowcy odkryli w Peru ruiny świątyni pochodzącej sprzed 4800 lat. Może to być jedna z najstarszych świątyń na kontynencie amerykańskim - donosi serwis internetowy Asahi Shimbun.

Kanadyjscy paleontolodzy natrafili na skamieniałości wymarłego ssaka, świadczące o tym, że mógł on używać jadu w podobny sposób jak węże - czytamy w publikacji w najnowszym "Nature".

Na Politechnice Warszawskiej (PW) przekazano firmie Cummins z USA linię technologiczną wytwarzania filtrów do silników diesla. Jest to efekt zwycięstwa polskich inżynierów w rozpisanym przez Amerykanów konkursie na projekt filtrów.

Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, jak rozchodziłby się dźwięk na powierzchni Marsa. Stworzona przez nich specjalna symulacja komputerowa pokazała, jak brzmiałby ludzki głos i na jaką odległość byłby słyszalny - czytamy w serwisie space.com.

Nowa metoda punktowej mutacji kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA) pozwala na zmianę zasady azotowej w inną, za pomocą krótkiego zmodyfikowanego łańcucha DNA, światła i ciepła.

Z Antarktydy wystartował balon zawierający instrument naukowy, którego zadaniem jest poszukiwanie antymaterii - informuje NASA. Główne zadania postawione przed misją to znalezienie dowodów na istnienie kosmicznej antymaterii i potwierdzenie teoretycznych obliczeń Stephena Hawkinga z Cambridge University w Anglii dotyczących "parowania" czarnych dziur.

Populacja pand wielkich jest w lepszej kondycji niż dotychczas sądzono - twierdzą naukowcy. Według nich, na wolności żyje ok. 3 tys. tych zwierząt, a dotychczasowe szacunki były zaniżone - czytamy w serwisie BBC News.

Nie tylko ludzie, ale i szympansy potrafią precyzyjnie przekazywać wiedzę między sobą, i to przez kilka pokoleń uczniów i nauczycieli - czytamy w piśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences".

O kolejnym odkryciu złotej biżuterii trackiej poinformowali bułgarscy archeolodzy. Po osłonięciu bogato wyposażonego grobowca w lipcu bieżącego roku tym razem badacze natrafili na złote dary grobowe towarzyszące pochówkowi kobiecemu - informuje serwis internetowy "Prawda".

Nie wszystkie zauropody były olbrzymimi dinozaurami o długich szyjach. Naukowcy odkryli w Patagonii małego zauropoda, obdarzonego wyjątkowo krótką szyją - informuje najnowsze "Nature".

"Żarówkę" o wielkości kilkuset nanometrów (miliardowych części metra), której elementem świecącym są nanocząstki o rdzeniu z selenku kadmu (CdSe) i otoczce wykonanej z siarczku cynku (ZnS), opracowali japońscy naukowcy - informuje "Journal of Micromechanics and Microengineering".

Następcę obecnie wykorzystywanych wahadłowców - statek nazwany Orion, który zabierze przyszłych astronautów na orbitę oraz na Księżyc - zbuduje firma Lockheed Martin - podała oficjalnie NASA.

Pojawiły się nowe doniesienia podważające autentyczność Całunu Turyńskiego - informuje serwis Discovery News. Na zlecenie jednej z francuskich gazet, przeprowadzono kolejny eksperyment, polegający na wykonaniu kopii całunu.