
Astronomiwie, z pomocą historyków i pedagogów, opracowują dla Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) nową definicję słowa "planeta", bardziej pasującą do ostatnich odkryć w Układzie Słonecznym. Mamy ją poznać we wrześniu - czytamy w serwisie Space.com.

Mutacje genetyczne, które podnoszą ryzyko raka płuc u osób niepalących, udało się po raz pierwszy wykryć badaczom z USA. Artykuły na ten temat ukazały się na łamach dwóch pism - "Journal of the National Cancer Institute" oraz "Cancer Research".

Czarna dziura może się zachowywać jak ciecz 400 razy mniej lepka od wody -informuje pismo "Physical Review Letters". Czarne dziury są obiektami o względnie małych wymiarach i niezwykle dużej masie - stąd siła ich grawitacji nie pozwala na opuszczenie czarnej dziury nawet przez światło.

Sensory sejsmiczne, wynalezione do śledzenia oddziałów wroga podczas wojny w Wietnamie, mogą dziś pomóc ekologom w ochronie i ratowaniu populacji słoni - wynika z nowych badań opublikowanych przez Brytyjskie Towarzystwo Ekologiczne.

Wczesne wejście w okres dojrzewania może oznaczać problemy psychiczne w przyszłości, takie jak stany lękowe czy zaburzenia odżywiania - wskazują najnowsze badania amerykańskie.

Mohowoje w obwodzie kaliningradzkim to Wiskiauten - jedna ze słynnych kolonii handlowych Wikingów. Potwierdziły to ostatnie prace wykopaliskowe przeprowadzone przez niemiecko-rosyjski zespół archeologów.

Wystarczy trochę ultrafioletu, by pokryta specjalną powłoką powierzchnia zmieniła właściwości i z lepkiej stała się śliska - informuje pismo "Angewandte Chemie International Edition".

Naukowcy znaleźli kolejne dowody na poparcie kontrowersyjnej teorii, że pierwsi ludzie w Australii są odpowiedzialni za wyginięcie tamtejszych gigantycznych pradawnych zwierząt.

Europa chce wysłać sondę na powierzchnię Marsa. Misja o nazwie ExoMars poszuka tam śladów życia, byłego lub obecnego - oświadczyli naukowcy w Londynie. Informację zamieścił serwis NewScientist.com.

Zbyt duża aktywność jednego genu prowadzi do patologicznych zmian w skórze, powodując wypadanie włosów i nadprodukcję łoju - wynika z najnowszych amerykańskich badań.

Spłaszczony lub wydłużony kształt superciężkich jąder atomowych jest być może koniecznym warunkiem ich istnienia. Sprzyja on powstawaniu silnych wiązań wewnątrz jądra wynika z badań polskich fizyków opublikowanych na łamach "Nature".

Około 1000 orangutanów rocznie jest zabijanych tylko po to, aby można było uprowadzić ich młode na sprzedaż - twierdzą ekolodzy ze Światowego Fundusz na rzecz Przyrody (WWF). Skutkiem może być całkowita zagłada tych rzadkich zwierząt.

Zbyt duża ekspozycja na nieistotne dla zwierząt dźwięki może spowodować, że mózg wyciszy je na rzecz innych bodźców dźwiękowych - donoszą naukowcy z Francji i Kanady na łamach numeru "Nature Neuroscience".

Zespół tureckich archeologów dokonał w Stambule odkrycia bizantyńskiego portu na terenie przeznaczonym pod budowę stacji podziemnej kolejki.

Kości dinozaurów przypominają nieco kości ptasie i dlatego, badając szczątki dinozaura, będzie można rozpoznać jego płeć - twierdzą amerykańscy naukowcy na łamach najnowszego "Science".