
Fizycy chcą stworzyć nowy wszechświat, koncentrując możliwie dużo energii w jednym miejscu - informuje "New Scientist". Jeśli przyjąć, że nasz Wszechświat powstał w Wielkim Wybuchu, powinno być możliwe powtórzenie takiego zjawiska.

Co roku z powierzchni Ziemi na zawsze znika jeden gatunek ptaków - szacują naukowcy na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences". Ustalili też, że tempo wymierania gatunków jest cztery razy większe niż dotąd sądzono.

Naukowcy z Centrum Medycznego w Dallas odkryli receptor QseC, tzw. enterokrwotocznych szczepów E. coli, którego zablokowanie prowadzi do utraty zdolności szczepów tych bakterii do infekcji.

"To było raczej miejsce magicznych obrzędów niż zwykły kurhan" - mówi o tajemniczym kręgu, odkrytym we wsi Żygląd koło Chełmna dr Jacek Gackowski, archeolog z Instytutu
Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Kadrowanie ujęcia przy użyciu aparatu fotograficznego typu lustrzanka wymaga patrzenia przez okular, co niekiedy może być uciążliwe.

Kości i kły słoniowe znalezione w Wielkiej Brytanii potwierdzają, że już 400 tys. lat temu przodkowie mieszkańców wysp zabijali te wielkie zwierzęta dla ich mięsa - informuje internetowy serwis BBC.

W ostatnich dniach zainaugurował swoją działalność nowy teleskop University of Hawaii o nazwie PS1, który stanął w obserwatorium na Mauna Kea - poinformowały strony internetowe University of Hawaii.

Mongolia świętowała we wtorek 800. rocznicę potęgi Czyngis-chana, twórcy imperium mongolskiego - rozciągającego się od dzisiejszych zachodnich granic Rosji po Koreę najbardziej rozległego państwa w historii świata.

Gen, który decyduje o długości snu, znaleźli naukowcy z USA w badaniach na muszce owocowej. Autorzy pracy na łamach tygodnika "Nature" żywią nadzieję, że w przyszłości ich odkrycie zaowocuje nowymi metodami leczenia zaburzeń snu u ludzi.

Niewidoczne dotychczas fragmenty matematycznego traktatu Archimedesa, zapisane na średniowiecznym pergaminie, ukazują się oczom naukowców dzięki wykorzystaniu kołowego akceleratora cząstek - informuje serwis internetowy "Silicon Valley".

Podniesienie efektywności wykorzystania energii, a także obniżenie zanieczyszczenia środowiska i zmniejszenie kosztów użytkowania energii przewiduje zainaugurowana w Warszawie kampania "Z Danią bliżej przyszłości-Energetyka-Efektywność".

Na słynącym z lemurów Madagaskarze odkryto trzy nowe gatunki tych zwierząt. Ich naukowy opis zamieszczono w piśmie "International Journal of Primatology".

Na terenie posiadłości Archerfield w East Lothian, w Szkocji, w czasie budowy nowego pola golfowego odkryto pozostałości średniowiecznej osady - donosi serwis internetowy BBC News. Archeolodzy odsłonili fragmenty wielu domostw, pochodzących z okresu od XII do XV wieku.

Po raz pierwszy na świecie do oczyszczania trudno usuwalnego brudu z bezcennych malowideł, pokrywających ściany egipskiego grobowca, został wykorzystany przenośny laser - donosi "Photonics Spectra".

Pierwsze czworonożne zwierzęta lądowe - ichtiostegi - poruszały się w podobny sposób jak dzisiejsze gąsienice - sugerują naukowcy na łamach najnowszego "Nature".