
Umieszczona w kosmosie chmura bilionów miniaturowych "satelitów" mogłaby zmniejszyć ilość docierającego do Ziemi promieniowania słonecznego - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Obserwatorium rentgenowskie Chandra zbadało gromadę galaktyk odległą o 2,6 miliarda lat świetlnych. W centrum najjaśniejszej galaktyki w gromadzie znajduje się czarna dziura o masie prawie miliard mas Słońca.

Wybuch I wojny światowej i konflikt pomiędzy zaborcami - Niemcami i Austro-Węgrami a Rosją - oraz aktywny udział Polaków w działaniach dyplomatycznych i zbrojnych w tym okresie umożliwiły po 123 latach niewoli odzyskanie przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 r. W sobotę mija 88 lat od przejęcia władzy wojskowej w kraju przez Józefa Piłsudskiego.

Mutacja w genie, który reguluje produkcję ważnych związków tłuszczowych, powoduje zaburzenia we wzroście włosów oraz przedwczesne łysienie - wykazały badania rosyjsko-amerykańskie. Artykuł na ten temat zamieszcza najnowsze wydanie tygodnika "Science".

Ekologom udało się zawrócić i uratować 40 wielorybów-pilotów, które ugrzęzły na mieliźnie na północno-wschodnim wybrzeżu Nowej Zelandii - podali przedstawiciele tamtejszego Ministerstwa Środowiska.

Robotnice wielu gatunków os, szerszeni czy mrówek nie składają jaj, chociaż ich jajniki są zdolne do działania - informuje "Nature." Francis Ratnieks i Tom Wenseleers przeprowadzili badania na dziesięciu gatunkach owadów, u których jaja składa tylko królowa - dziewięciu różnych osach oraz pszczole miodnej.

Starożytne kotwicowisko odnaleźli ratownicy wodni u brzegów Izraela. Wezwani przez nich archeolodzy wydobyli 9 kotwic, najstarsze z nich pochodzą sprzed ok. 4 tys. lat, z epoki średniego brązu - informuje serwis internetowy "The Jerusalem Post".

Urządzenie, dzięki któremu biorąc prysznic będziemy zużywać o jedną trzecią wody mniej niż zwykle, opracowali naukowcy z Australii. Metoda opiera się na małym oszustwie, polega bowiem na wysycaniu wody drobnymi pęcherzykami powietrza, które zwiększają objętość strumienia.

Badania laserowe skamieniałych zębów jednego z gatunków australopiteków ujawniły, że ich dieta była o wiele bogatsza niż dotąd sądzono, nie mogła być więc przyczyną wymarcia tej grupy człowiekowatych - czytamy w najnowszym "Science".

Sonda Cassini wykonała fotografię, na której widać jednocześnie Ziemię i pierścienie Saturna. Odległość sondy od naszej planety to ponad miliard kilometrów.

Kampanię "Obsadźmy Ziemię. Kampania na rzecz Miliarda Drzew" zainaugurowali podczas międzynarodowej konferencji klimatycznej w Nairobi laureatka pokojowej Nagrody Nobla w 2004 r. Wangari Maathai i eksperci Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

W działaniach wojennych pod Gallipoli brała udział łódź podwodna, która po dziś dzień spoczywa na dnie morskim. Australijscy badacze rozpoczęli przygotowania do wyprawy, która opisze i zabezpieczy pozostałości tej historycznej jednostki - informuje serwis internetowy "The Australian".

W co piątym nowym komputerze kupowanym w Polsce montowany jest wydajniejszy od stosowanych dotąd, procesor dwurdzeniowy - poinformowali analitycy CRN Polska w ogłoszonym raporcie.

Amerykańscy astronomowie zaobserwowali pył kosmiczny w miejscu, w którym wcześniej nie podejrzewano jego obecności. Po raz pierwszy znaleziono go w gromadzie kulistej gwiazd.

Australijski Senat przyjął projekt prawa, zezwalającego na produkowanie - metodą klonowania - ludzkich embrionów dla celów terapeutycznych. Projekt nowego prawa został przesłany do izby niższej australijskiego parlamentu, która - jak zapowiadają obserwatorzy - z pewnością także zaaprobuje nowe prawo.