
Zanieczyszczoną arsenem wodę można w łatwy i tani sposób uzdatnić dzięki maleńkim kryształkom tlenku żelaza i magnesowi - informuje "Science". Miliony mieszkańców ubogich krajów mają problemy z dostępem do wody pitnej - studnie bywają zanieczyszczone toksycznym arsenem. Na przykład w Bangladeszu problem dotyczy 60 milionów osób.

Soczewkowany obraz jasnej i bardzo młodej galaktyki, której światło wysłane zostało ponad 11 miliardów lat temu, odkrył Zespół Sloan Digital Sky Survey (SDSS-II) - informuje najnowszy numer czasopisma "Astrophysical Journal Letters".

Dostępna od kilku dni na brytyjskim rynku czytelniczym nowa książka profesora Normana Daviesa "Europe at War 1939-1945" (Europa na wojnie 1939-1945) stara się podważyć mity na temat II wojny światowej, rozpowszechniane przez kinematografię, beletrystykę i programy nauczania szkolnego.

Cząsteczkę, która kontroluje pierwszy etap naprawy złamanych kości, udało się zidentyfikować naukowcom z USA. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Nature Genetics". Tę ważną funkcję pełni białko morfogenetyczne kości 2 (BMP2). Należy ono do rodziny białek BMP, pełniących istotną rolę w rozwoju i wzroście tkanki kostnej.

W wielu rejonach świata, gdzie jeszcze do niedawna przeważało wylesianie, obecnie lasów przybywa. Ten pozytywny bilans obejmuje dużą część świata, a wiemy o tym dzięki nowej metodzie szacowania powierzchni i gęstości lasów - informuje "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Lemury "podejrzewane" o przynależność do trzech różnych gatunków, z powodu odmiennego koloru futra, nie różnią się genetycznie i są jednym gatunkiem. O wynikach najnowszych badań tych zwierząt informuje pismo "BMC Evolutionary Biology".

Cmentarzysko mieszkańców starożytnego Kanaanu sprzed 4 tys. lat odkryto przypadkowo w trakcie prac ziemnych na terenie jednej z dzielnic Jerozolimy - informuje serwis internetowy "The Jerusalem Post".

Sprzedaż palmtopów w III kwartale 2006 r. spadła o 15,4 proc. w porównaniu z II kw. To już 11. kwartał spadku sprzedaży na tym rynku - poinformowała firma analityczna IDC w swoim raporcie.

"Świeże" twory na powierzchni Srebrnego Globu mogły powstać tylko 10 milionów lat temu - donosi najnowszy numer czasopisma "Nature".Analiza skał księżycowych przywiezionych na Ziemię przez
misje Apollo pozwoliła stwierdzić, że aktywny i szeroko rozpowszechniony wulkanizm Srebrnego Globu zakończył się około 3,2 miliarda lat temu.

W najbliższych latach podstawowym surowcem do produkcji energii elektrycznej nadal będzie węgiel kamienny i brunatny. Elektrownie będą jednak ograniczały emisję CO2 do atmosfery - uważa dyrektor ds. produkcji i polityki ekologicznej Południowego Koncernu Energetycznego Kazimierz Szynol.

Niecodziennego odkrycia dokonali ostatnio archeolodzy prowadzący badania w zachodniej Szwecji. W odsłoniętym grobie badacze natknęli się na ceramikę rzymską z III w. n.e. - informuje serwis internetowy "SR International-Radio Sweden".

Umieszczona w kosmosie chmura bilionów miniaturowych "satelitów" mogłaby zmniejszyć ilość docierającego do Ziemi promieniowania słonecznego - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Obserwatorium rentgenowskie Chandra zbadało gromadę galaktyk odległą o 2,6 miliarda lat świetlnych. W centrum najjaśniejszej galaktyki w gromadzie znajduje się czarna dziura o masie prawie miliard mas Słońca.

Wybuch I wojny światowej i konflikt pomiędzy zaborcami - Niemcami i Austro-Węgrami a Rosją - oraz aktywny udział Polaków w działaniach dyplomatycznych i zbrojnych w tym okresie umożliwiły po 123 latach niewoli odzyskanie przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 r. W sobotę mija 88 lat od przejęcia władzy wojskowej w kraju przez Józefa Piłsudskiego.

Mutacja w genie, który reguluje produkcję ważnych związków tłuszczowych, powoduje zaburzenia we wzroście włosów oraz przedwczesne łysienie - wykazały badania rosyjsko-amerykańskie. Artykuł na ten temat zamieszcza najnowsze wydanie tygodnika "Science".