
Wiadomo już, w jaki sposób grzyb Magnaporte grisea infekuje ryż i inne rośliny uprawne - donoszą naukowcy na łamach najnowszego numeru "Nature".

Predyspozycje do nałogowego hazardu mogą występować rodzinnie - zaobserwowali badacze z USA. Oznacza to, że są związane z czynnikami genetycznymi, napisali autorzy pracy na łamach pisma "Psychiatry Research".

Mutacje, dzięki którym wirus H5N1 mógłby przeskoczyć na ludzi, wytypowali naukowcy z USA. Wyniki analiz zaprezentowali na łamach tygodnika "Science".

U niektórych osób kofeina zawarta w kawie może podnosić ryzyko zawału serca, natomiast u innych może je nawet obniżać. Wszystko zależy od wariantu genu, który wpływa na tempo metabolizmu kofeiny w organizmie człowieka - wskazują najnowsze badania kanadyjskie.

Gdy dzieci dorastają, aktywność niektórych genów kontrolujących ciśnienie krwi ulega zmianie - wykazały badania w grupie ponad 500 par bliźniąt. Informacje na ten temat podaje serwis EurekAlert.

Każdemu zdarza się zapomnieć o podlaniu domowych kwiatków. Teraz być może roślinki same upomną się o regularne nawadnianie. Studenci z Singapuru wynaleźli bowiem roślinę, która - w potrzebie - potrafi komunikować się z ludźmi - świeci, gdy brakuje jej wody.

Dzięki analizie genetycznej naukowcy zidentyfikowali nowe trzy gatunki lemurów,donosi najnowszy numer "BMC Evolutionary Biology"

Zmienioną genetycznie pszenicę, która zawiera więcej błonnika roślinnego w postaci gorzej przyswajalnej skrobi, uzyskali naukowcy z Australii i Wielkiej Brytanii.

Choć ptaki utraciły uzębienie miliony lat temu, stale zachowują zdolność jego rozwoju - wykazali badacze amerykańscy i brytyjscy, którym udało się pobudzić wzrost zębów u zarodków kurzych.

Określone sekwencje genów leptyny oraz
receptora leptynowego są odpowiedzialne za zwiększone ryzyko raka piersi - donoszą naukowcy na łamach najnowszego numeru "BMC Cancer".

Genetyczny defekt może sprawiać, że niemowlęta, które na chwilę przestały oddychać, nie potrafią zacząć oddychać na nowo -informuje "Nature Neuroscience". Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) jest najważniejszą przyczyną nieoczekiwanego zgonu niemowląt w wieku od tygodnia do roku.

Psy wyczuwają zapach komórek nowotworowych. Wskazują na to badania prowadzone przez prof. dr Tadeusza Jezierskiego z Zakładu Zachowania się Zwierząt Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu pod Warszawą.

Bezpieczne jak w banku mogą być nie tylko nasze pieniądze, ale także otaczające nas drzewa, a raczej ich przyszłe "potomstwo". Zadania ochrony zagrożonych gatunków drzew, krzewów oraz runa leśnego realizują leśne banki genów (LBG). Jeden z nich, Leśny Bank Genów Kostrzyca, od dziesięciu lat działa w Miłkowie koło Karpacza.

Warianty dwóch genów odróżniają zawodowych tancerzy od reszty populacji - zaobserwowali naukowcy z Izraela. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Public Library of Sciences". Jak zaznaczają autorzy pracy - naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, wyniki te nie są zaskakujące, jeśli weźmie się pod uwagę, że różnice genetyczne obserwowano wcześniej u zawodowych muzyków czy sportowców.

Aktywność małych cząsteczek, regulujących pracę genów - tzw. miRNA, stanowi wspólną cechę, niejako "etykietkę", wielu różnych rodzajów raka - zaobserwowali naukowcy z USA. Może to ułatwić odróżnianie tkanek zdrowych od zmienionych nowotworowo, a dzięki temu pomóc w diagnostyce raka - wynika z artykułu na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences".