
Amerykańscy fizycy opracowali metodę "dostrzeżenia" niewidocznych dotąd wymiarów Wszechświata. W najnowszym "Physical Review Letters" wyjaśniają jak, patrząc w głąb kosmosu, ujrzeć naturę tych ukrytych wymiarów.

Tysiące biednych Brazylijczyków ze szpadlami i piłami łańcuchowymi brnie przez dżunglę do miejsca, które nazwano już nowym El Dorado. Nowa gorączka złota niepokoi brazylijskie władze ze względu na potencjalne szkody dla zdrowia i środowiska naturalnego.

Nie tylko ludzie mogą być łasuchami i odczuwać przyjemność z jedzenia słodkich rzeczy - donosi numer czasopisma "Journal of Neuroscience". Do tej pory sądzono, że jest to unikatowa cecha człowieka. Teraz okazało się, że także myszy potrafią rozpoznawać słodki smak.

W Akademii Górniczo-Hutniczej trwają badania nad przywiezionymi z Egiptu próbkami skał i fragmentami ścian piramid. Bardzo prawdopodobne jest, że w okolicach piramid doszło do upadku meteorytów. Materiał do badań został zebrany podczas grudniowej ekspedycji naukowej geologów.

Nowy proces produkcyjny powinien pozwolić na wytwarzanie alkoholu etylowego (etanolu) przy mniejszym zużyciu energii - informuje serwis "EurekAlert". Naukowcy z Carnegie Mellon University opracowali nowy proces, który może poprawić wydajność produkcji alkoholu, stosowanego jako paliwo.

Trójwymiarowa rekonstrukcja komputerowa mózgu Homo floresiensis pozwala sądzić, że osobnicy ci byli odrębnym gatunkiem ludzi, blisko spokrewnionym z Homo sapiens - informuje najnowszy numer "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Indie wystrzeliły w środę w kosmos rakietę PSLV-C7 z czterema satelitami - jedno z urządzeń ma być następnie sprowadzone na ziemię, co ma stanowić pierwszy indyjski krok w kierunku budowy promów kosmicznych, a także lotów załogowych w kosmos.

Stała ekspresja genu kodującego białko Foxp3 jest niezbędna dla podtrzymania tożsamości i cech charakterystycznych limfocytów regulatorowych T - donoszą naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Immunology".

Grupa brytyjskich naukowców stworzyła związek chemiczny zachowujący się jak demon Maxwella - hipotetyczna istota potrafiąca złamać drugą zasadę termodynamiki - donosi tygodnik "Nature".

Realizacja planu otwarcia wód u wybrzeży Patagonii na połowy sardeli może poważnie zaszkodzić populacjom pingwinów, wielorybów, fok i innych miejscowych gatunków - ostrzegają autorzy raportu w ostatnim "Science".

Żywność ze sklonowanych zwierząt jest bezpieczna dla zdrowia i nie wymaga specjalnego oznakowania - orzekła w czwartek amerykańska rządowa Agencja Kontroli Żywności i Leków (ang. FDA). Organizacje konsumenckie podważają tę ocenę.

Odnaleziony w lipcu zeszłego roku rękopis z VIII w. n.e. został przetransportowany z torfowiska do laboratorium Muzeum Narodowego Irlandii. Specjaliści rozpoczęli prace mające na celu rozdzielenie stron manuskryptu - informuje serwis internetowy "Times Online".

Silnie skupiona wiązka światła laserowego może posłużyć w odpowiednich warunkach fizykochemicznych do łapania cząsteczek oraz formowania z nich różnego rodzaju trójwymiarowych form geometrycznych. Technika ta może być wykorzystywana przy produkcji mikroskopijnych cząstek o ściśle określonym, trudnym do osiągnięcia innymi metodami kształcie - informuje "Chemical Communications".

Bogactwo skamieniałości sprzed 800 tys. - 200 tys. lat odkryli naukowcy w jaskini pod Niziną Nullarbor w południowej części Australii. Wśród znalezisk jest też pierwszy pełny szkielet lwa workowatego Thylacoleo carnifex oraz kości ośmiu nowych dla nauki gatunków kangurów.

Na nasze niebo zawitała jasna kometa. Choć warunki do jej obserwacji są trudne, bo znajduje się blisko Słońca, duża jasność obiektu zachęca do prób jego dojrzenia - poinformował PAP dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.