Świat nauki (archiwalne artykuły)

Kaczki edredony wspólnie opiekują się młodymi i potrafią między sobą ustalić zakres obowiązków - informuje pismo "The American Naturalist." Edredony (Somateria mollissima) zamieszkują skaliste wybrzeża północnej Europy, Ameryki i Syberii. Brązowe samice przypominają nasze krzyżówki, natomiast samce są czarno-białe.
Ruiny ośrodka wojskowego z czasów rzymskich, Novae w północnej Bułgarii, badane są od prawie pół wieku przez Polaków. Archeolodzy starają się, żeby trafiły na listę UNESCO.
Armia amerykańska testuje pierwszy zestaw nie zabijającej broni - emitera fal milimetrowych. Program opracowania emitera kosztował 1,5 mld USD i był jednym z najtańszych projektów nowych technologii militarnych - poinformowały media amerykańskie
Zespół kamiennych narzędzi sprzed 4,3 tys. lat, który archeolodzy odnaleźli w trakcie ostatnich badań w lasach deszczowych Wybrzeża Kości Słoniowej, został wykonany i używany przez szympansy! Odkrycie to rzuca nowe światło na historię użytkowania narzędzi przez wczesne hominidy.
Piękne i kolorowe zdjęcie księżyca Saturna i pierścieni tej planety nadesłała sonda Cassini -poinformowała NASA. Pan to mały księżyc Saturna, którego średnica wynosi tylko 26 kilometrów. Krąży on wewnątrz tak zwanej przerwy Enckego - przerwy w zewnętrznych obszarze pierścieni Saturna, której szerokość wynosi 325 kilometrów.
Obraz przedstawiający Madonnę z Dzieciatkiem, znany jako Tondo de Brecy, jest autentyczny i pochodzi z okresu renesansu. Wyniki ostatnich badań spektroskopowych farby kończą wieloletnią dyskusję historyków sztuki na temat kontrowersyjnego dzieła - informuje serwis internetowy "Alpha Galileo".
Niebezpieczne dla mężczyzn geny są dobre dla kobiet, a pozytywnie odziaływujące na mężczyzn zagrażają kobietom - stwierdził zespół badawczy z Uniwersytetu Uppsalskiego oraz z Centrum Badań Klinicznych w Vesteras.
Amerykańskim fizykom udało się zatrzymać promień światła w chmurze atomów, a następnie odtworzyć go w całkiem innym miejscu - donosi "Nature".
Najwięksi światowi dystrybutorzy kawy są zamieszani w handel ziarnem, pochodzącym z nielegalnych plantacji na Sumatrze - wynika z najnowszego raportu międzynarodowej organizacji WWF. W ten sposób przyczyniają się do zagłady tamtejszych tygrysów.
Raflezja, roślina o największych cuchnących kwiatach, dochodzących do średnicy metra i o pąkach wielkości piłki do koszykówki, wreszcie znalazła swoje miejsce w systematyce roślin. Jej bliskimi krewnymi okazały się rośliny o kwiatach kilkumilimetrowych - czytamy w ostatnim "Science".
Czaszka Homo sapiens pochodząca ze stanowiska Hofmeyr w RPA liczy ok. 36 tys. lat. Wyniki nowego datowania stawiają ją w rzędzie znalezisk potwierdzających, że ewolucja naszych przodków zakończyła się jeszcze przed opuszczeniem kontynentu afrykańskiego - informuje serwis internetowy Instytutu Maxa Plancka w Lipsku.
Gen, który pełni ważną rolę w obronie organizmu przed całym spektrum wirusów, w tym wirusami grypy i opryszczki, zidentyfikowali naukowcy z Niemiec i USA. Jak napisali na łamach pisma "Proceeding of the National Academy of Sciences", odkrycie to może pomóc w opracowaniu nowych leków przeciwwirusowych.
Pokrywa lodowa Arktyki robi się coraz cieńsza. Lody topnieją nie tylko w wyniku ogrzewania atmosfery, ale również dlatego, że od dołu podgrzewają je gorące prądy morskie. To bezprecedensowe zjawisko od wielu lat badają polscy oceanografowie, którzy są przekonani, że wiąże się ono z działalnością człowieka.
Nowy gatunek nietoperza, którego palce i stopy posiadają duże przyssawki, pomocne we wspinaniu się po liściach, odkryto na Madagaskarze - informuje pismo "Mammalian Biology". Nowy gatunek należy do rodziny nietoperzy występującej jedynie na Madagaskarze. Wcześniej uważano, że Myzopoda obejmuje tylko jeden, rzadki gatunek.
Rosyjscy archeolodzy znaleźli w Ałtaju zamrożone ciało wojownika sprzed dwóch tysięcy lat - poinformował dziennik rządowy "Rossijskaja Gazieta". "To bardzo ważne odkrycie" - zaznaczył archeolog Aleksiej Tyszkin, zwracając uwagę, że dzięki wiecznej zmarzlinie ciało wojownika dotrwało do naszych czasów w nienaruszonym stanie.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności