
W wyższych warstwach atmosfery Saturna zaobserwowano zaskakujący mechanizm wzrastania i obniżania się temperatury. Zjawisko przeczy założeniu, że atmosfery wszystkich planet Układu Słonecznego funkcjonują według praw znanych nam z obecnej atmosfery Ziemi. O odkryciu donosi numer "Nature".

Naukowcy z USA i Kanady przeanalizowali materiał genetyczny 1500 rodzin, w których żyli chorzy na autyzm. Odkryli, że wielu chorych ma zaburzenia w obrębie chromosomu 11. Pracę opublikowano na łamach elektronicznej wersji pisma "Nature Genetics".

Naukowcy z Uniwersytetu w Berkeley opracowali nowatorską metodę wytwarzania prądu elektrycznego z energii cieplnej, stosując cząsteczki organiczne - podało internetowe wydanie tygodnika "Science". Współcześnie ok. 90 procent energii elektrycznej produkowanej na świecie pochodzi z ciepła.

Kanadyjczyk, Tajwańczyk i Amerykanin przebiegli przez Saharę z zachodu na wschód, pokonując 7,5 tys. kilometrów, by zwrócić uwagę świata na dramatyczny brak wody w krajach, przez które prowadziła trasa ich wyprawy.

To samo światło ultrafioletowe, którego staramy się unikać, stosując okulary i kremy z filtrem, jest niezbędne do przetrwania jednego z gatunków pająków. Tylko w tym świetle osobniki przeciwnej płci są dla siebie atrakcyjne - informuje najnowszy numer "Science".

Cmentarzysko zadżumionych sprzed 300 lat odkryli archeolodzy z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Ekipa badawcza - Jerzy Marek Łapo oraz Łukasz Kowalski - została wezwana do miejscowości Ławki, koło Rynu (woj. warmińsko-mazurskie), gdy w trakcie prac budowlanych natrafiono na ludzkie szczątki. Duża ilość szkieletów, gwoździe trumienne oraz pojedyncze fragmenty toczonych naczyń w zasypiskach grobów wydatowały nekropolię na przełom XVII/XVIII w.

Natychmiastowe wykrycie mikroskopijnych ilości strzępek grzyba Aspergillus versicolor (kropidlak różnobarwny) atakującego drewno, jest możliwe dzięki nowemu urządzeniu, które opracowane zostało przez nanotechnologów z Pracowni Fizykochemii Materiałów i Nanotechnologii w Śremie, należącej do Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Niewielką żabę nadrzewną sprzed 25 mln lat, zachowaną w bursztynie, znaleziono w stanie Chiapas na południu Meksyku. Bryłkę bursztynu z zatopioną wewnątrz żabą niespełna centymetrowej wielkości odkrył górnik. Okaz ten kupił od niego prywatny zbieracz, który dopiero niedawno wypożyczył go naukowcom.

Ludzie od dawna zadają sobie pytanie, czy na Marsie istnieje lub istniało kiedyś życie. Wysłane na Czerwoną Planetę automatyczne sondy nie znalazły jego śladów. Może jednak nie kopały wystarczająco głęboko?

Podczas eksperymentów na myszach udało się zapobiec rozszczepowi podniebienia - jednej z najczęstszych wad powstających w czasie rozwoju zarodka - informuje "Nature". U ludzi rozszczep podniebienia zdarza się raz na 2000 porodów. Jak sama nazwa wskazuje, podczas rozwoju twarzy powstają szczeliny przebiegające przez podstawę nozdrzy i podniebienie.

Subhash Kak, profesor Uniwersytetu Stanu Louisiana, zaproponował rozwiązanie paradoksu bliźniąt, jednej z największych łamigłówek współczesnej fizyki - donosi internetowe wydanie "International Journal of Theoretical Science".

Uchwała Rady Wydziału Biologii UW, w której gremium naukowców apeluje do premiera o zatrzymanie budowy obwodnicy Augustowa przez unikatowe torfowiska doliny Rospudy, została przekazana do Kancelarii Premiera przez byłego rektora UW prof. Piotra Węgleńskiego.

Chrząszcze z rodzaju Cyphochilus posiadają idealnie białe pancerzyki - bielsze niż mleko, śnieg, szkliwo zębów i większość innych stworzonych przez naturę jasnych substancji - donosi styczniowy numer "Science". Jednocześnie pancerzyki te są wielokrotnie cieńsze, niż jakiekolwiek produkowane przez człowieka materiały.

Marek Antoniusz i Kleopatra, jedna z najsłynniejszych par starożytności, nie odznaczali się wybitną urodą. Stereotypowi idealnych kochanków wykreowanemu przez nowożytną twórczość przeczą przedstawienia obu postaci na rzymskiej monecie odnalezionej ostatnio w angielskich zbiorach numizmatycznych - informuje serwis internetowy "Alpha Galileo".

Naukowcy z Dana-Farber Cancer Institute odkryli, że ten sam gen, który kieruje zachowaniem komórek macierzystych podczas rozwoju mózgu, odgrywa kluczową rolę w rozwoju groźnego nowotworu mózgu glejaka złośliwego - donosi najnowszy numer pisma "Neuron".