
Zanieczyszczenie powietrza w górach może ograniczać ilość deszczu, jaka tam spadnie. Ten bezpośredni związek po raz pierwszy stwierdzono wyraźnie w najnowszym numerze "Science".

Język wielkiej salamandry Bolitoglossa dogleini jest wyrzucany z paszczy przez mięśnie najmocniejsze ze spotykanych u kręgowców -informuje "New Scientist".

Greccy archeolodzy ogłosili odkrycie posągu bogini Hery sprzed 2200 lat, dokonane podczas ostatnich wykopalisk, prowadzonych w ruinach starożytnego miasta Dion - donosi serwis internetowy Kathimerini.

Skłonność kobiet do agresji czy złości ma korzenie genetyczne i zależy m.in. od wariantów jednego z genów regulujących nastrój i emocje - wynika z najnowszych amerykańskich badań, o których informuje serwis internetowy EurekAlert.

W rejonie Morza Bałtyckiego ocieplanie klimatu prawdopodobnie będzie następowało w tym stuleciu szybciej niż w innych rejonach świata - wynika z przedstawionego raportu.

Mały latający robot pozwoli lepiej zrozumieć mechanizm, dzięki któremu owady utrzymują się na odpowiedniej wysokości w czasie lotu - czytamy w lutowym numerze pisma "Current Biology". Wiadomo nie od dziś, że zarówno insekty, jak i inne stworzenia latające, wyposażone są w specjalne, choć bardzo proste, mechanizmy, które pozwalają im utrzymać prawidłową wysokość lotu, a także zapewniają bezpiecznych start i lądowanie.

Kultura Clovis, od 50 lat uważana za ślady pierwszych ludzi na kontynencie amerykańskim, nie była najwcześniejsza i trwała krócej niż dotychczas sądzono. Wskazują na to wyniki ponownej analizy znalezisk z najważniejszych stanowisk tego kręgu kulturowego, które zostały opublikowane na łamach ostatniego wydania magazynu "Science".

Spektrometryczna analiza składu mikrobiologicznego próbek umożliwia, w czasie wielokrotnie krótszym niż dotychczas, rozróżnienie pomiędzy gatunkami bakterii, jakie znajdują się w badanej cieczy - donosi "Chemical Communications".

Sonda Cassini wykonała zdjęcia ogromnej chmury na Tytanie. Naukowcy przypuszczają, że ma ona taki sam skład chemiczny jak ciecz wypełniająca jeziora na największym księżycu Saturna. O odkryciu donosi serwis internetowy Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Gen odgrywający kluczową rolę w rozwoju móżdżku, części mózgu, która odpowiada za kontrolę ruchów ciała, zidentyfikowali naukowcy z Hiszpanii i USA. Pracę, która może zaowocować nowymi metodami leczenia poważnych chorób związanych z uszkodzeniami móżdżku, zamieszcza pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Amerykańskim naukowcom udało się opracować technikę, dzięki której potrafią wytworzyć skupioną, laserową wiązkę promieni rentgenowskich przy niewielkim zapotrzebowaniu na prąd - donosi internetowe wydanie "Nature Physics".

W wyniku globalnego ocieplenia światowa gospodarka może stracić w ciągu najbliższych 50 lat do 20 proc. produktu brutto - ocenili autorzy raportu przygotowanego na zlecenie brytyjskiego rządu.

Zapach jedzenia skraca życie muszek owocowych będących na diecie uboższej w kalorie - zaobserwowali naukowcy z USA. Jak napisali na łamach tygodnika "Science", oznacza to, że bodźce węchowe związane z pożywieniem mogą odgrywać ważną rolę w regulacji długości życia.

Prostą metodę budowania skomplikowanego islamskiego wzoru "girih" - charakterystycznego motywu zdobniczego, złożonego z wielokątów pokrytych siecią linii łamanych, arabscy rzemieślnicy opracowali już w połowie XV w. Pierwsze próba odtworzenia tego wzoru w świecie zachodnim miała miejsce dopiero w drugiej połowie XX w.

Dzięki genetycznej manipulacji roślinne tłuszcze mogą lepiej nadawać się na paliwo i zyskać na wartości odżywczej - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".