Świat nauki (archiwalne artykuły)

Mutacja w genie odpowiedzialnym za produkcję energii w komórkach znacznie zmniejsza predyspozycję do raka jelita grubego - zaobserwowało małżeństwo amerykańskich naukowców. Pracę, która może zaowocować nowymi sposobami leczenia tego częstego nowotworu złośliwego, zamieszcza najnowsze wydanie pisma "Genome Research".
W eksperymencie HEX 2, przeprowadzonym przez Clemson University, zbadano zachowanie się ziemskiej atmosfery w czasie występowania zorzy polarnej - informuje serwis ClemsoNews. Cztery 10-metrowe rakiety suborbitalne zostały niedawno wystrzelone w 16 minutowych odstępach z poligonu rakietowego Poker Flat Research Range - jedynego poligonu rakietowego na świecie, którego właścicielem jest uniwersytet. Poligon znajduje się 50 km na północ od Fairbanks w stanie Alaska.
Tempo groźnego dla środowiska ocieplania klimatu zależy także od tego, jak wietrzymy mieszkanie, gdzie ustawimy lodówkę i ile wody zagotujemy na herbatę. Energetycy przypominają, że w małej skali od każdego z nas zależy, ile dwutlenku węgla trafi do atmosfery.
Nocne migracje ptaków wróblowatych nie są wolne od ryzyka spotkania z drapieżnikiem. Potwierdzono, że zwłaszcza jesienią wielkie nietoperze z rejonu Morza Śródziemnego urządzają sobie łowy na lecące do Afryki ptaki. Informuje o tym publikacja internetowa "Public Library of Science".
Podczas prac ziemnych przy budowie stadionu w Cali w południowo-zachodniej Kolumbii odkryto 46 grobowców, mających od 1500 do 2500 lat - donosi serwis internetowy CRI.
Dzieci, które posiadają krótszy wariant genu regulującego pracę mózgu, mają większe predyspozycje do przesadnej nieśmiałości w wieku 7 lat, niż rówieśnicy z długim wariantem tego genu - zaobserwowali badacze z USA.
Francuscy naukowcy przeprowadzili eksperyment, przybliżający nas do zrozumienia mechanizmu, który generuje pole magnetyczne otaczające Ziemię. Praca relacjonująca eksperyment ukazała się w wydaniu "Physical Review Letters".
Modyfikacja chemiczna drobinek aluminium dodawanych do ekologicznych lakierów typu "metalik" zmniejsza ich matowienie - donosi "Dalton Transactions". Nowoczesne lakiery swoje właściwości oraz charakterystyczny metaliczny efekt zawdzięczają dodatkom różnego rodzaju drobinek metalu.
Udało się wstępnie zsekwencjonować genom znanego wszystkim konia domowego (Equus caballus) - poinformowało kierownictwo międzynarodowego "Horse Genome Sequencing Project".
Najstarsze na kontynentach amerykańskich słoneczne obserwatorium zostało odkryte przez archeologów w Peru - donosi serwis internetowy YahooNews.
Wystarczy jeden ruch przełącznika, by białe znaki na drodze pojawiły się lub znikły - informuje "New Scientist". Opracowane w Holandii oznakowanie poziome (czyli białe paski i strzałki) może pojawiać się i niknąć w mgnieniu oka, zmieniając drogą dwupasmową w trzypasmową - lub odwrotnie.
Gad z wczesnej kredy szybował, dzięki błonie rozpiętej na bardzo długich żebrach. Pod względem oszczędności energii szybowanie jest bardzo wydajnym sposobem przemieszczania się. Ta technika ruchu wyewoluowała u kilku grup czworonogów zupełnie niezależnie.
Enceladus, jeden z księżyców Saturna, opryskuje lodem 11 okolicznych satelitów planety - donoszą amerykańscy naukowcy ma łamach "Science". Enceladus prawie w całości zbudowany jest zzamarzniętej wody, mimo to jest geologicznie aktywny. W okolicy jego południowego bieguna wciąż wybuchają lodowe gejzery.
Wariant genu regulującego zegar biologiczny odpowiada za szczególny brak odporności niektórych osób na niewyspanie - wynika z najnowszych badań brytyjskich. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Current Biology".
Zanieczyszczenie powietrza w górach może ograniczać ilość deszczu, jaka tam spadnie. Ten bezpośredni związek po raz pierwszy stwierdzono wyraźnie w najnowszym numerze "Science".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności