Świat nauki (archiwalne artykuły)

Najmniejsza pipeta świata, o wielkości 2 mikrometrów, umożliwia nanoszenie kropelek o objętości kilku zeptolitrów (0,000 000 000 000 000 000 001 litra), co odpowiada około 1000 atomów w kropelce. Sposób krystalizacji oraz rodzaje oddziaływań w tak małej kropelce trudne są do wyjaśnienia za pomocą tradycyjnych modeli - donosi "Nature Materials".
Agencja NASA wystrzeliła rakietę z satelitą AIM, który zbada tajemnicze chmury występujące w atmosferze ziemskiej na wysokości około 80 km.
Międzynarodowa grupa badaczy zsekwencjonowała genom komara Aedes aegypti odpowiedzialnego za rozprzestrzenianie żółtej febry i arbowirusa dengi - najgroźniejszych chorób Afryki i innych krajów rozwijających się - informuje pismo "Science".
Około 885 martwych fok, w większości szczeniąt, wyrzuciły od marca fale na kazachski brzeg Morza Kaspijskiego. Przyczyna śmierci fok nie jest jasna - podały władze.
Wielkie stada wygłodniałych sępów zaczęły atakować żywe zwierzęta w północnej Hiszpanii - poinformowały władze regionalne w mieście Burgos.
Archeolodzy odkryli w północno-wschodniej Grecji osiem grobowców zawierających szczątki mężczyzn i kobiet żyjących ponad 2000 lat temu - donosi serwis internetowy News24.
Różne kombinacje genetyczne dwóch białek biorących udział w odpowiedzi układu immunologicznego, wpływają na rozwój AIDS u osób zarażonych wirusem HIV - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Genetics".
Organizacja obrońców środowiska naturalnego Greenpeace zapowiedziała, że przy niemieckich autostradach ustawi tablice, ograniczające dozwoloną prędkość do 120 kilometrów na godzinę.
Biosensor dokładnie określający stan rozwoju liścia może pomóc w badaniach fizjologii roślin oraz w zwiększaniu plonów w rolnictwie, ale też w przedłużaniu atrakcyjnego wyglądu roślin ozdobnych - donosi "Photochemical & Photobiological Sciences".
Odnalezione przez archeologów w Meksyku szczątki 24 dzieci z czasów prekolumbijskich mogą być dowodem składania z nich rytualnych ofiar przed Tolteków - donosi serwis internetowy Yahoo News. Odkrycia dokonano w trakcie wykopalisk prowadzonych w starożytnym mieście Tula, dawnej stolicy Tolteków, położonym około 80 km na północ od obecnej stolicy Meksyku.
Na terenie Hiszpanii odnaleziono skamieniałość dinozaura, który mógł być największym ze zwierząt kiedykolwiek zamieszkujących Europę - informuje najnowsze "Science". Olbrzymiego dinozaura zauropoda nazwano Turiasaurus riodevensis.
Węgiel nie jest jedynym pierwiastkiem, który może tworzyć maleńkie, puste w środku kulki, zwane fullerenami. Takie "piłeczki" mogą powstawać również z boru - informuje pismo "Physical Review Letters".
Sydney Barnes, astronom z Lowell Observatory w Stanach Zjednoczonych, opracował nową metodę ustalania wieku gwiazd, zwaną żyrochronologią. Opis metody ukaże się w najbliższym numerze czasopisma naukowego "Astrophysical Journal".
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych zsekwencjonowali genom torbacza oposa krótkoogonowego - donosi
najnowszy numer tygodnika "Nature". Kerstin Lindblad-Toh wraz z kolegami z Broad Institute of MIT and Harvard zbadali genom oposa, niewielkiego szarego zwierzątka z krótkim ogonem, podobnego do szczura.
Żyjąca w Bieszczadach, największa w Polsce populacja niedźwiedzi, nadal zachowuje się zgodnie z pierwotnymi instynktami. Szacuje się, że w Bieszczadach i Beskidzie Niskim przebywa ponad 110 tych drapieżników.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności