Świat nauki (archiwalne artykuły)

Zidentyfikowano gen, który zapewnia ryżowi przetrwanie nawet do dwóch tygodni, gdy pole całkowicie zaleje woda. Włączenie genu do uprawnych odmian ryżu pomoże uchronić rolników przed wielkimi stratami związanymi z powodzią - czytamy w najnowszym "Nature".
Decyzja o możliwym finansowaniu z funduszy UE badań z wykorzystaniem komórek macierzystych podważa zdaniem europosła Konrada Szymańskiego (PiS) zaufanie do procesu integracji; dziwi go zwłaszcza postawa Niemiec i Irlandii.
Kraje członkowskie Unii Europejskiej porozumiały się w sprawie ograniczonego finansowania z unijnych funduszy badań na komórkach macierzystych.
Naukowcy odkryli mutację w chromosomie 17, która ulega pozytywnej selekcji w populacji Europejczyków - donosi Nature genetics. Selekcja naturalna polega na tym, że środowisko daje większe szanse na przetrwanie i wydanie na świat potomstwa osobnikom, które posiadają określone geny przydatne w tym środowisku. Geny te
są więc przekazywane z pokolenia na pokolenie i rośnie liczba osobników w populacji je posiadająca.
Plemniki wyhodowane z zarodkowych komórek macierzystych mogą dać początek nowemu życiu - wykazały badania niemiecko-brytyjskie. Wykorzystując te plemniki naukowcy po raz pierwszy uzyskali potomstwo mysie: siedem noworodków, z których 6 osiągnęło dorosłość - informuje pismo "Developmental Cell".
Naukowcy z Uniwersytetu Harwardzkiego ogłosili początek prac nad klonowaniem embrionów ludzkich, które mają być źródłem komórek macierzystych. Prace finansowane są jedynie ze środków prywatnych, co pozwala ominąć federalne restrykcje dotyczące takich badań. Koszt projektu ocenia się na miliony dolarów.
Dzięki wyłączeniu lub utracie jednego genu, w dorosłym uchu mogą powstawać nowe komórki rzęsate, dzięki którym słyszymy - zaobserwowali badacze z USA. Wyniki badań, które otwierają drogę nowej terapii głuchoty związanej z wiekiem, zamieszcza pismo "Science".
W Chinach za jedyne 1000 juanów (400 złotych) można za pomocą testu DNA przekonać się o swoim
pokrewieństwie z najsłynniejszym starożytnym chińskim filozofem, Konfucjuszem - podał lokalny dziennik "Xinwen Chenbao".
Skłonność do raka prostaty może być związana z mutacjami w tzw. DNA mitochondrialnym, które dziedziczy się po matce - wskazują wyniki badań amerykańskich. Informację tę podaje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Geny, które są odpowiedzialne za rozmiar i stopień złożoności naszego mózgu, ewoluowały o wiele szybciej niż odpowiednie geny u nie-człekokształtnych małp i innych ssaków - donosi nowy numer "Cell".
Upodobanie do mięsa i ryb dziedziczymy, natomiast skłonność do słodyczy oraz owoców i warzyw jest prawdopodobnie wynikiem wychowania i przyzwyczajenia - poinformowali naukowcy w internetowej wersji "Journal of Physiology and Behaviour".
Rozwijanie produkcji roślin genetycznie zmodyfikowanych (GMO) w Polsce jako surowca dla sektora biopaliw, później jako komponentów pasz, a na końcu - na potrzeby przemysłu spożywczego, zaproponowano na wtorkowej konferencji popularnonaukowej w Sejmie.
Naukowcy z University of Pittsburgh School of Medicine w Stanach Zjednoczonych z powodzeniem zastosowali terapię genową w celu przyśpieszenia regeneracji uszkodzonych mięśni szkieletowych w zwierzęcym modelu eksperymentalnym.
Sztuczne chromosomy, zawierające "terapeutyczny" gen, mogą naprawiać wady genetyczne, będące podłożem poważnych chorób i zaburzeń - wynika z najnowszych japońskich badań, o których informuje tygodnik "New Scientist".Na razie badania dotyczące sztucznych chromosomów prowadzi się głównie na komórkach zwierzęcych, ale naukowcy już zaczynają próby z komórkami ludzkimi.
Naukowcy z Uniwersytetu Harwardzkiego ogłosili początek prac nad klonowaniem embrionów ludzkich, które mają być źródłem komórek macierzystych. Prace finansowane są jedynie ze środków prywatnych, co pozwala ominąć federalne restrykcje dotyczące takich badań. Koszt projektu ocenia się na miliony dolarów.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności