
Przodkowie człowieka chodzili w pozycji wyprostowanej, zanim na dobre zeszli z drzew - informuje "Science".Specjaliści uważali dotąd, że dwunożna postawa wykształciła się stopniowo z chodzenia na czworakach, z oparciem na knykciach dłoni i stóp, jakie jeszcze dziś można zaobserwować u szympansów i goryli.

Nowa metoda wykrywania lodu pozwoliła naukowcom amerykańskim na wysunięcie przypuszczenia, że może on znajdować się nawet pod połową powierzchni Marsa - poinformował BBC News na swojej stronie internetowej.

Metan, który ulatnia się ze zbiorników wodnych znajdujących się przy tamach hydroelektrowni, może być wykorzystany do celów energetycznych, zamiast trafiać do atmosfery, gdzie powoduje efekt cieplarniany.

Indonezyjski rybak złapał u wybrzeży Sulawesi latimerię - rybę, która uchodzi za żywą skamieliną z czasów dinozaurów - podał biolog Lucky Lumingas z Uniwersytetu Sam Ratulangi.

Archeolodzy odkryli we wschodnich Chinach grobowiec sprzed 2500 lat, w którym zostało pochowanych 40 osób - donosi serwis internetowy Perth Now.

Za pomocą prototypowego przenośnego chromatografu gazowego można wykryć obecność w badanym powietrzu śladowych ilości substancji lotnych wchodzących w skład dymu tytoniowego. Urządzenie może być wykorzystywane do sprawdzania przestrzegania przepisów o zakazie palenia w miejscach użyteczności publicznej - informuje "Journal of Environmental Monitoring".

Zmierzająca ku Plutonowi amerykańska sonda kosmiczna New Horizons wykonała szereg zdjęć Jowisza oraz jego pierścieni, i czterech największych księżyców. Spotkanie z największą planetą Układu Słonecznego pozwoliło zwiększyć prędkość statku kosmicznego NASA do 80 tys. km na godz. Dzięki temu New Horizons dotrze do Plutona już w 2015 roku.

5 czerwca 1947 r. sekretarz stanu USA George Marshall przedstawił plan ekonomicznej pomocy dla całej Europy, którego celem politycznym było przeciwstawienie się komunizmowi poprzez odbudowę gospodarki państw europejskich zniszczonych II wojną światową. W sumie na pomoc Stany Zjednoczone przeznaczyły 13,5 miliarda dolarów. Polska, podobnie jak inne państwa podporządkowane ZSRR, ze względu na stanowisko Moskwy, nie mogła przystąpić do tego projektu.

Osoby, które mają mniej niż dwie kopie genu FCGR3B, są bardziej narażone na zachorowanie na choroby autoimmunolgiczne, między innymi toczeń, zapalenie wielonaczyniowe czy ziarniniak Wegenera - donoszą naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach pisma "Nature Genetics".

W Unii Europejskiej elektrownie, które najbardziej zanieczyszczają atmosferę emisjami dwutlenku węgla znajdują się w Grecji, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Polsce - wynika z opublikowanego raportu organizacji obrońców środowiska WWF.

Nietoperze latają i manewrują zupełnie inaczej niż ptaki i wcale nie tak, jak się wydawało aerodynamikom - wynika z badań opublikowanych na łamach "Science."

Zespół bułgarskich archeologów odkrył pozostałości rzymskiego miasta w północnej Bułgarii - donosi serwis internetowy Novinite. Odkrycia dokonano w pobliżu wioski Gorsko Ablanowo, położonej 30 kilometrów na południe od miasta Ruse.

Bezdotykowa spektrometryczna analiza dokumentów pozwala na rozróżnianie rodzaju atramentu czy też tuszu, jaki został przy ich pisaniu wykorzystany. Technika ta umożliwia wykrywanie fałszerstw zarówno nowych dokumentów, jak i bardzo starych manuskryptów - informuje "The Analyst".

Zespół astronomów kierowany przez Petera Tuthilla z Uniwersytetu w Sydney odkrył wyjątkową mgławicę, która nie tylko będzie interesującym przedmiotem badań naukowych, ale jest też niezwykle pięknym obiektem.

Trałowanie dna morskiego ma być zakazane na 1/4 obszaru światowych oceanów - ustaliły kraje z regionu południowego Pacyfiku.