Świat nauki (archiwalne artykuły)

Szczątki gigantycznego dinozaura, zaskakująco podobnego do ptaka, odkryto w Mongolii Wewnętrznej w Chinach - informuje najnowszy numer tygodnika "Nature". Jest to zaskakujące znalezisko, gdyż dotychczas większość teorii na temat budowy dinozaurów zakłada, iż dinozaury mięsożerne, w miarę ewolucji w stronę cech ptasich, malały.
Astronomom udało się stworzyć mapę planety pozasłonecznej. Co prawda nie zachwyca szczegółowością, ale to dopiero pierwsze tego typu badania. Mapa przedstawia rozkład temperatury, jaką ma atmosfera planety.
Warianty genu mogą zwiększać ryzyko myśli i zachowań samobójczych u mężczyzn, którzy zaczynają brać leki przeciw depresji - zaobserwowali naukowcy z USA. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Archives of General Psychiatry".
Polskie brzegi Bałtyku są nieustannie niszczone i ubywa ich na całej długości. Jest to skutek procesów naturalnych i działalności człowieka - powiedział Ryszard Dobracki z Oddziału Pomorskiego Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG) na konferencji "Geozagrożenia - zmniejszanie ryzyka, podnoszenie świadomości".
Aktywny składnik popularnej Viagry może łagodzić stan zmęczenia wywołany zmianą strefy czasowej, tzw. efekt jet-lag, ale tylko w przypadku podróży, które odbywamy na wschód - zaobserwowali naukowcy z Argentyny w badaniach na chomikach.
Badając stężenie narkotyków i ich metabolitów w miejskich ściekach, można określić ilość nielegalnych używek stosowanych przez mieszkańców danego obszaru - donosi "Journal of Environmental Monitoring".
Do tej pory astronomowie byli przekonani, że gwiazdy w gromadach kulistych powstały mniej więcej jednocześnie w przypadku danej gromady. Jednak najnowsze obserwacje Teleskopu Hubble'a pokazują, że sytuacja może być nieco bardziej skomplikowana.
Terapia wykorzystująca geny pobudzające regenerację neuronów może pomóc w leczeniu zaburzeń erekcji u pacjentów, u których są one wywołane uszkodzeniem nerwów penisa - wynika z najnowszych badań amerykańskich prowadzonych na szczurach. Informację na ten temat podaje serwis internetowy EurekAlert.
Pół tony śmieci zebrał i usunął z Mount Everestu japoński himalaista. Ken Noguchi już po raz piąty zdobył najwyższy szczyt świata, ale nie chodzi mu wcale o to, żeby przecierać nowe szlaki, lecz sprzątać
Niektóre grzyby potrafią czerpać energię potrzebną do życia z promieniowania jonizującego - informuje pismo "PloS ONE". Zgodnie z powszechnie przyjętymi poglądami, aby żyć, grzyby rozkładają materię organiczną.
Grobowiec, gdzie pochowano króla Judei Heroda, który według Ewangelii św. Mateusza rozkazał dokonać rzezi niewiniątek, odnaleziony został przez profesora Ehuda Necera z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.
Nanomateriały, w tym nanocząstki, nie muszą być syntetyzowane za pomocą chemicznych metod. Badania polskich naukowców dowodzą, że różne mikroorganizmy, między innymi grzyby pleśniowe, potrafią wytwarzać przeróżnej wielkości nanocząstki srebra.
Drobne zmiany w ruchu wirowym Merkurego doprowadziły astronomów do wniosku, że jego jądro jest w stanie płynnym - informuje najnowszy numer czasopisma "Science". Każdy z nas wie, że jajko ugotowane, po wprawieniu w ruch obrotowy, kręci się zupełnie inaczej niż jajko surowe.
Po raz pierwszy do ponad 40 lat w Japonii odnotowano złożenie jaja przez dziko żyjące bociany białe i wyklucie się z niego pisklęcia. Pisklę wykluło się na zachodzie kraju w gnieździe umieszczonym na słupie o wysokości 13 metrów.
Dzięki bakteriom być może uda się powstrzymać chorobę, która wyniszcza płazy na całym świecie - poinformowano podczas 107. zjazdu American Society for Microbiology w Toronto.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności