Świat nauki (archiwalne artykuły)

Islandia realizuje ambitny program, którego celem jest pierwsza na świecie całkowita rezygnacja z paliw kopalnych. Głównym źródłem energii, stosowanym powszechnie zarówno w przemyśle jak i gospodarstwach domowych oraz w transporcie, będzie wodór, którego spalanie jest całkowicie nieszkodliwe dla środowiska, bowiem nie powoduje żadnych zanieczyszczeń ani efektu cieplarnianego w atmosferze.
Naukowcom udało się wymienić cały genom jednego gatunku bakterii na genom innego spokrewnionego z nią gatunku. To kolejny krok w kierunku tworzenia nowych organizmów o całkowicie sztucznym genomie - informuje "Science".
Bogato wyposażony grób sprzed około 4,9 tys. lat oraz kolejny browar odkryli polscy archeolodzy w Egipcie, w północno-wschodniej delcie Nilu.
Jadalne bulwy pomogły naszym przodkom w "zejściu z drzew" - dowodzą antropolodzy amerykańscy. Bodźcem do zasiedlenia sawanny przez wczesne hominidy mogła być obfitość jadalnych bulw i korzeni, które wcześniej nasi przodkowie znali z lasów deszczowych - informuje serwis internetowy "EurekAlert".
Okazuje się, że kolejne dwa księżyce Saturna są aktywne. Z danych sondy Cassini wynika, że Tetys i Dione wyrzucają w przestrzeń strumienie cząstek. Publikacja na ten temat ukazała się w najnowszym wydaniu "Nature".
8 sierpnia br. mija 260 rocznica otwarcia dla publiczności Biblioteki Załuskich - jednej z największych - a według niektórych źródeł największej - bibliotek świata w XVIII wieku. Jej fundatorami byli bracia - biskup Józef Andrzej Załuscy i biskup Andrzej Stanisław Załuski.
Kod genetyczny prastarych mikroorganizmów, zamrożonych w lodowcach, może niekiedy, po rozmrożeniu, "powrócić do życia". Dowiodły tego badania, których wyniki opublikowano w piśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS).
Odrastanie zniszczonych lasów tropikalnych zależy od równowagi pomiędzy stężeniami azotu i fosforu - wynika z badań opublikowanych na łamach "Nature".
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii przeprowadzili niezależne badania, których wynikiem jest uzyskanie nowego rodzaju embrionalnych komórek macierzystych (ES) od gryzoni. Komórki ES wyizolowano z zarodków zagnieżdżonych w ścianie macicy.
Archeolodzy prowadzący wykopaliska na Wyspach Aleuckich odkryli pozostałości osady sprzed 3000 lat, a w niej wiele niezwykłych artefaktów, w tym maskę wykonaną z kości wieloryba - donosi serwis internetowy Canoe News.
Polskie urządzenie, nazwane przez konstruktorów "Wytwórnią Ekologicznego Biopaliwa", może produkować olej napędowy z mieszaniny oleju rzepakowego i metanolu, w obecności odpowiedniego katalizatora. Produkt z powodzeniem można zastosować jako ekologiczne paliwo do silników wysokoprężnych.
Neandertalczycy rośli w podobnym tempie jak my. Wskazują na to najnowsze wyniki badania ich zębów opublikowane w ostatnim numerze tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Główne cele misji Dawn, czyli planetoidy Ceres i Westa, były ostatnio intensywnie obserwowane przez Teleskop Kosmiczny Hubble'a - poinformowała NASA.
Gen, który decyduje o terminie dojrzewania u muszek owocowych i kontroluje przebieg tego procesu, znaleźli naukowcy amerykańscy. Jak napisali na łamach pisma "Cell", odkrycie to może pomóc w zrozumieniu tego, w jaki sposób "słodkie" dzieci przeobrażają się w aroganckie nastolatki.
Chiny wyprzedziły Stany Zjednoczone, zajmując w ubiegłym roku pierwsze miejsce na liście największych światowych emitentów do atmosfery dwutlenku węgla - wynika z raportu zajmującej się stanem środowiska na świecie wpływowej holenderskiej pozarządowej organizacji Netherlands Environmental Assessment Agency.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności