Świat nauki (archiwalne artykuły)

Kosmiczny Teleskop Hubble'a wykonał najdokładniejsze zdjęcie galaktyki spiralnej M81 ze wszystkich dotychczas uzyskanych. Fotografia bardzo szczegółowo przedstawia gwiazdy, pyły i obłoki gazu, które tworzą Galaktykę Bodego.
Wariant genu związany z dużą wydajnością mięśni i sprawnością fizyczną podlega silnej selekcji pozytywnej w toku ewolucji człowieka. Badania przeprowadziła grupa naukowców z Australii, a ich wyniki opublikowano na łamach pisma "Nature Genetics".
Odsalanie wody morskiej w celu uzyskania wody pitnej jest niewłaściwym sposobem radzenia sobie z brakami wody i może się przyczynić do zaostrzenia zmian klimatu - podała w Genewie organizacja obrońców przyrody WWF.
Poprzez uważne obserwacje nietoperze uczą się od bardziej doświadczonych osobników znajdowania smacznych płazów na obiad - informuje pismo "Current Biology".
Archeolodzy zakończyli prace wykopaliskowe prowadzone na Cyprze, podczas których odkryli starożytne miejsca pochówku, m.in. dzieci, dające obraz obrzędów religijnych i zachowań społecznych sprzed tysięcy lat - donosi serwis internetowy Financial Mirror.
Najszybszy w Polsce i czwarty pod tym względem w Europie superkomputer "Galera" zostanie uruchomiony już w listopadzie w Gdańsku. Dostępny dla naukowców i studentów superkomputer pomoże m.in. w badaniach nad nowymi lekami przeciwko nowotworom.
W Argentynie odnaleziono prawie kompletne szczątki małego dinozaura spokrewnionego ze współczesnymi ptakami. Znalezisko sprzed 90 mln lat wskazuje, że ta grupa dinozaurów, zwanych dromeozaurami, mogła pojawić się na Ziemi o wiele wcześniej niż dotychczas przypuszczano - już w okresie jurajskim.
Marsjańskie łaziki Spirit i Opportunity od dwóch miesięcy zmagają się z intensywnymi burzami piaskowymi. Co pewien czas przesyłają na Ziemię zdjęcia, które pokazują niegościnne marsjańskie warunki pogodowe.
Ruchome elementy DNA, nazywane "skaczącymi genami", mogą odpowiadać za to, że ludzkie mózgi tak bardzo różnią się między sobą - wskazują najnowsze badania amerykańskie.
Parlament Europejski przegłosował zakaz handlu futrami psów i kotów w Unii Europejskiej. Zakaz, który musi jeszcze zostać formalnie zaakceptowany przez rządy państw UE, ma wejść w życie od 31 grudnia 2008 roku.
Receptory słodyczy są obecne nie tylko na języku, ale również w naszych jelitach. Biorą tam udział w detekcji glukozy i kontroli jej metabolizmu - wykazali naukowcy z USA. Odkrycie opisane na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences" może pomóc w stworzeniu nowych metod leczenia cukrzycy typu II i otyłości.
Archeolodzy odkryli w Bułgarii największy na Bałkanach starożytny zbiornik do magazynowania wody, wykuty w skałach kamiennego kompleksu Perperikon - donosi serwis internetowy Novinite.
Każdy ma w sobie cos z podglądacza - dlatego powstał Big Brother - a mrówkarium Ant Works to właśnie taki mini Big Brother ...i to bez cenzury - podglądaj do woli. Akwarium dla mrówek Ant Works występuje w 2 rodzajach - bez podświetlacza i od razu z podświetlaczem, który nie dość, że zapewni super efekt wizualny to sprawi, że mrówkarium nie będzie miało przed Tobą tajemnic rówież w nocy.
Przewoźna instalacja do termicznego rozkładu, tzw. pirolizy, pozwala przerobić odpadki z kurzej czy indyczej fermy na biopaliwo. Informację na ten temat podaje serwis internetowy EurekAlert.
Pradawne morskie gady o długich szyjach, elazmozaury, żywiły się głównie skorupiakami i mięczakami zamieszkującymi dno morskie, nawet do 30 metrów głębokości - twierdzą australijscy paleontolodzy. Dotychczas sądzono, że długie szyje służyły im jedynie do wyławiania ryb z wody - czytamy na stronie NewScientist.com
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności