Świat nauki (archiwalne artykuły)

Dwóch gigantów przemysłu lotniczego Airbus i Boeing podpisało porozumienie o współpracy w celu ograniczenia wpływu transportu lotniczego na środowisko - podała agencja AFP.
Na Gibraltarze przystąpiono do redukcji tamtejszej słynnej populacji małp, które stały się nie tylko utrapieniem, ale i zagrożeniem dla zdrowia ludzi na tym zamorskim terytorium Wielkiej Brytanii.
Według najnowszych badań osoby uczestniczące w pracach związanych z porządkowaniem terenów w Nowym Jorku, gdzie w 2001 roku po atakach terrorystycznych zawaliły się obie wierze WTC, mają podwyższone stężenie związków perfluorowych we krwi - donosi "Environmental Science and Technology".
Akcję uświadamiającą zagrożenia wynikające z wiosennego wypalania traw podjęli wspólnie podlascy leśnicy, strażacy i pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego. Chcą ostrzec przede wszystkim nieumyślnych podpalaczy.
Brazylijski rząd rozpoczął produkcję prezerwatyw z lateksu, pochodzącego z drzew Puszczy Amazońskiej. Miejscowe ministerstwo zdrowia utrzymuje, że dzięki nowemu przedsięwzięciu nie tylko uniezależni się od importu środków antykoncepcyjnych, ale i uchroni przed zniszczeniem największe na świecie lasy deszczowe, w których rosną drzewa dające lateks - podaje serwis BBC.
W Kiermusach koło Tykocina (podlaskie) powstała prywatna hodowla żubrów. Na razie są tam trzy żubrzyce z Puszczy Białowieskiej, w przyszłości ma dołączyć do nich samiec z innej części kraju.
Eksperci z Uniwersytetu Stanu Colorado, przewidują, że ten rok przyniesie nieco większą od przeciętnej, ale daleką od rekordów, liczbę huraganów i sztormów tropikalnych nad Atlantykiem.
Rywalizacja sportowa na otwartym powietrzu podczas igrzysk w Pekinie może mieć negatywny wpływ na zdrowie, jeśli akurat będzie wyjątkowo silny smog - przyznał Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Możliwe jest przeniesienie zawodów na inny dzień.
W trosce o redukcję emisji gazów cieplarnianych, w Australii przystąpiono do wpompowywania dwutlenku węgla głęboko pod ziemię, do wyeksploatowanego złoża gazu ziemnego.
Nawet jedna rodzina może mieć udział w ratowaniu środowiska - przekonuje amerykańskie stowarzyszenie finansowe. Wystarczy zrezygnować z otrzymywania papierowych rachunków na rzecz załatwiania spraw przez internet.
Brytyjski naukowiec John Anthony Allan, który opracował metodę wyliczania, ile wody zużywa się do produkcji żywności, został tegorocznym laureatem ustanowionej przez szwedzkie władze Nagrody Wody.
Szybka kolej w Polsce ma połączyć Warszawę, Łódź, Wrocław i Poznań. Termin rozpoczęcia tej budowy zależy od wyników studium wykonalności - dowiedziała się PAP w PKP Polskie Linie Kolejowe.
Nadmierne połowy na Morzu Śródziemnym sprawiają, że rośnie groźba wyginięcia niektórych gatunków tuńczyka - alarmuje organizacja ekologiczna WWF w wydanym w środę komunikacie.
Światowa populacja tygrysów w ciągu ostatniego ćwierćwiecza spadła mniej więcej o połowę i jest obecnie w stanie krytycznym - ostrzegli we wtorek eksperci organizacji ekologicznej WWF.
Wdychanie spalin dieslowskich może powodować długotrwałe zaburzenia funkcjonowania mózgu - poinformowali we wtorek holenderscy naukowcy.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności