
Nareszcie ktoś pomyślał tak jak trzeba. Wiadomo, że jednym z najpoważniejszych problemów studenta jest brak gotówki, która pozwoli przetrwać rok akademicki i wyjechać na wakacje bez długów!
A tu proszę, Stypendium na cały rok od PWN. Pomysł prosty i stanowczo dobry (mówią, że proste zawsze jest najtrudniejsze – ale się udało)! Kwota bardzo przyzwoita – 500 zł miesięcznie – z takimi pieniędzmi już coś można zaplanować: czynsz za mieszkanie, kupić książki lub ciuchy, albo zabalować w klubie, popijając zdrowie PWN sokiem marchewkowym.

Kosmiczni turyści będą musieli płacić za usługi i towary uniwersalną, odporną i bezpieczną walutą. Być może stanie się nią Quid.

Żyjące w oceanach korale sprzed 70 milionów lat budowały swój szkielet z innej odmiany węglanu wapnia niż współczesne, ponieważ inne były warunki środowiska. O odkryciu polskich naukowców informuje "Science".

Watykan zamierza wkrótce wydać książkę o templariuszach, rozjaśniającą historię tego otoczonego tajemnicą średniowiecznego zakonu rycerskiego - napisał brytyjski "Daily Telegraph".

Kraje nordyckie są najbardziej zielone i ekologicznie czyste, a najlepszym krajem do życia jest mimo ciężkich zim Finlandia - wynika z najnowszej analizy przeprowadzonej przez wydawnictwo Rider's Digest.

Do podziemi Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU) zaczynają zlatywać nietoperze. Niebawem będą tam ich tysiące, gdyż poniemieckie fortyfikacje ze swoimi poziemnymi korytarzami należą do największych zimowisk tych ssaków w Środkowej Europie. Jesień to także czas, kiedy nietoperze odbywają gody.

Najnowsze analizy DNA dowodzą, że neandertalczycy, migrując na wschód, zawędrowali 2 tys. km dalej niż wcześniej przypuszczano - informują naukowcy na łamach tygodnika "Nature". Dotarli aż do południowej Syberii.

Technika opracowana z myślą o odczytywaniu zatartych napisów na kamiennych nagrobkach może także znaleźć zastosowanie w poszukiwaniu oznak choroby na języku pacjenta.

Mimo iż posiadał silny "dziób" zaopatrzony w trzysta zębów, był jedynie łagodnym roślinożercą. Spędzał życie na zjadaniu wszystkiego, co zielone i martwił się tylko tym, aby nie spotkać na swej drodze mięsożernego tyranozaura.

Astronomowie z Laboratorium Fizycznego Applied Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w stanie Maryland dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Spitzera odkryli, że w odległości 424 lat świetlnych od Ziemi, w układzie gwiazdy podobnej do Słońca powstaje planeta przypominająca Ziemię.

Kosmonauci, inżynierowie i wojskowi obchodzili w Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą 50. rocznicę pojawienia się w kosmosie pierwszego sztucznego satelity Ziemi. Uznaje się, że wystrzelenie na orbitę okołoziemską przez Związek Radziecki Sputnika-1 rozpoczęło erę kosmiczną ludzkości.

Robotnicy podczas prac budowlanych na ulicy łączącej siedzibę dawnej KGB na Łubiance z Placem Czerwonym w Moskwie znaleźli szczątki 34 osób i zardzewiały pistolet - podały stołeczne władze.

Dwuetapowe podgrzewanie (do 450 i 900 stopni Celsjusza) odpowiedniego polimeru pozwala uzyskać porowaty węglowy materiał, o kontrolowanej wielkości otworów. Tak powstały aktywowany węgiel może być stosowany między innymi w przemyśle - donosi "Journal of Materials Chemistry".

Dinozaury zostaną sklonowane, uda się to prawdopodobnie w ciągu pięciu - dziesięciu lat - uważa jeden z najwybitniejszych paleontologów na świecie, autor wielu przełomowych odkryć dotyczących dinozaurów prof. Jack Horner z Uniwersytetu Stanowego w Montanie.

Wiele doniosłych odkryć naukowych - również w astronomii - dokonuje się przypadkowo. Takie zdarzenie miało miejsce w ostatnim czasie, kiedy analizując obserwacje radiowe pulsarów w Małym Obłoku Magellana astronomowie wykryli krótki, lecz gigantyczny błysk promieniowania radiowego.