Świat nauki (archiwalne artykuły)

Na zdjęciach Jowisza wykonanych przez sondę międzyplanetarną New Horizons naukowcy po raz pierwszy zaobserwowali błyskawice w rejonie biegunów największej planety Układu Słonecznego - Jowisza.
Dorosłe komórki macierzyste bytujące w jelitach mają gen, który jest aktywny tylko w komórkach macierzystych jelita cienkiego i grubego - informują na łamach pisma "Nature" naukowcy z Holandii.
Dzięki odkrytemu przez tegorocznych noblistów w fizyce - Alberta Ferta i Petera Gruenberga efektowi gigantycznego magnetooporu, na twardym dysku małego laptopa można dziś przechować więcej danych niż kiedyś w komputerach całej, dużej instytucji.
Enzym TPPII przyczynia się do otyłości przez stymulację powstawania komórek tłuszczowych - informują naukowcy z USA na łamach pisma "EMBO reports".
Serbscy archeolodzy odkryli w południowej Serbii starożytne artefakty, które mogą być pozostałościami najstarszego w Europie warsztatu metalurgicznego - donosi serwis internetowy Beta92 News.
Liczącą 85 mln lat czaszkę dinozaura znaleziono w południowo-zachodniej części Japonii. To jedno z najstarszych, japońskich znalezisk tego typu - poinformowała agencja Kyodo.
Opublikowano dowód hipotezy, iż Mikołaj Kopernik obserwował zaćmienie Słońca za pomocą przyrządu zwanego "camera obscura". Istnieje też przypuszczenie, że to dzięki doświadczeniom Kopernika ta metoda obserwacji rozpowszechniła się wśród europejskich astronomów.
Salmonella zakaża dostępną w sprzedaży sałatę ukrywając się we fragmentach jej korzeni, a w obecności zawartych tam związków węglowych - podobnych do cukru - bakteria aktywuje geny, dzięki którym może zakażać ludzi i przyczepiać się do komórek w tej części warzywa - informują naukowcy z Holandii na łamach pisma "ISME Journal".
Tegoroczną nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki wyróżniono odkrycie zjawiska gigantycznego magnetooporu, które jest wykorzystywane w elektronice do odczytywania danych z twardych dysków.
Na północnym zachodzie Chin, w Xinjiangu (Sinkiang) powstanie największy na świecie park narodowy, swym obszarem przewyższający słynny amerykański park narodowy Yellowstone - podała chińska agencja prasowa Xinhua.
Białko Oct4 gra główną rolę w określaniu możliwości różnicowania zarodkowych komórek macierzystych, działa jako główny regulator genów, które utrzymują te komórki w postaci niezróżnicowanej. Według najnowszych badań naukowców z USA dorosłym komórkom macierzystym brakuje tego białka. Pracę na ten temat opublikowano na łamach pisma "Cell Stem Cells".
W okolicach miejscowości Nemetbanya na zachodzie Węgier ma powstać węgierski Park Jurajski. Wkrótce zostanie utworzone konsorcjum odpowiedzialne za to przedsięwzięcie - informuje węgierski dziennik "Naplo", powołując się na burmistrza Nemetbanya, Gabora Nagya.
Nareszcie ktoś pomyślał tak jak trzeba. Wiadomo, że jednym z najpoważniejszych problemów studenta jest brak gotówki, która pozwoli przetrwać rok akademicki i wyjechać na wakacje bez długów!
A tu proszę, Stypendium na cały rok od PWN. Pomysł prosty i stanowczo dobry (mówią, że proste zawsze jest najtrudniejsze – ale się udało)! Kwota bardzo przyzwoita – 500 zł miesięcznie – z takimi pieniędzmi już coś można zaplanować: czynsz za mieszkanie, kupić książki lub ciuchy, albo zabalować w klubie, popijając zdrowie PWN sokiem marchewkowym.
Kosmiczni turyści będą musieli płacić za usługi i towary uniwersalną, odporną i bezpieczną walutą. Być może stanie się nią Quid.
Żyjące w oceanach korale sprzed 70 milionów lat budowały swój szkielet z innej odmiany węglanu wapnia niż współczesne, ponieważ inne były warunki środowiska. O odkryciu polskich naukowców informuje "Science".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności