
25 października 1987 roku na wspólnym posiedzeniu Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" i Tymczasowej Rady NSZZ "Solidarność" powołano jednolite kierownictwo Związku pod nazwą Krajowej Komisji Wykonawczej (KKW). Jej przewodniczącym został Lech Wałęsa.

Przewidywane na nadchodzące stulecia, średnie temperatury na świecie mogą spowodować masowe wymieranie - ostrzegli naukowcy brytyjscy. Naukowcy podejrzewają, że przyszłe temperatury na Ziemi mogą się zbliżyć do takich, jakie występowały w fazach cieplarnianych we wczesnej historii Ziemi, kiedy wymarło 95 proc. roślin i zwierząt.

Nieznany dotąd, prymitywny gatunek kraba, mający ponad 150 mln lat, odkryli we wschodniej Rumunii naukowcy z Kent State University oraz Uniwersytetu Bukaresztańskiego. Informacja ta pochodzi ze strony Kent State University.

W Bułgarii ruszył projekt rekonstrukcji starożytnego trackiego miasta Seuthopolis (Sewtopolis), którego ruiny znajdują się obecnie na dnie dużego zbiornika retencyjnego Koprinka w środkowej części kraju - poinformowały sobotnie media w Sofii.

Z nowego typu włókna węglowego można utkać tkaninę kilka razy wytrzymalszą i sztywniejszą niż materiały obecnie stosowane do wytwarzania kamizelek kuloodpornych.

164 tys. lat temu na wybrzeża Afryki Południowej zawędrowały grupy ludzi w poszukiwaniu pożywienia. W czasie, kiedy duża część kontynentu pustynniała, głównym składnikiem ich diety stały się skorupiaki zbierane na plażach Oceanu Indyjskiego. Wyniki badań paleontologów z Arizona State University opublikowane zostały na łamach najnowszego "Nature".

Odkryta dwa lata temu przez Roberta Quimby w gwiazdozbiorze Warkocz Bereniki gwiezdna eksplozja SN 2005ap okazała się najjaśniejsza z dotychczas zaobserwowanych supernowych. Wyniki badań, które prowadzone były w ramach programu Texas Supernova Survey zostaną opublikowane 20 października w "The Astrophysical Journal Letters".

Słonie są wyjątkowo spostrzegawcze i świetnie odróżniają grupy ludzi mogących im zagrażać od tych nieszkodliwych. Świadczy o tym nowe badanie opublikowane w piśmie "Current Biology".

Ludzkie szczątki noszące ślady tzw. praktyk antywampirycznych odkryli archeolodzy pracujący pod kierunkiem prof. dr hab. Wojciecha Chudziaka z UMK w Toruniu na wczesnośredniowiecznym cmentarzysku w Kałdusie, na południowy zachód od Chełmna. Zdaniem naukowców, tego typu groby dowodzą, że średniowieczny człowiek żył w świecie wypełnionym irracjonalnymi lękami.

Uczniowie z liceów w Szczecinie i Warszawie znaleźli na zdjęciach dostarczonych im w ramach akcji "International Asteroid Search Campaign" dwie nowe asteroidy - poinformował portal Astronomia.pl.

25 października 1952 roku została wyemitowana pierwsza audycja Telewizji Polskiej. W tym roku mija 55 lat od tego wydarzenia. Pierwsze prace nad uruchomieniem stacji telewizyjnej w Polsce rozpoczęły się w 1935 roku w warszawskim Państwowym Instytucie Telekomunikacyjnym oraz w Polskim Radiu.

Gen o nazwie Jhdm2a pełni kluczową rolę w rozwoju plemników, możliwe że jego uszkodzenia leżą u podstaw niektórych rodzajów bezpłodności - informują na łamach pisma "Nature" naukowcy z USA.

W atmosferze, na lądzie, w oceanie, faunie i florze Arktyki zachodzą zmiany związane z ociepleniem - potwierdzają najnowsze obserwacje tej części świata.

Najnowszy rekord nicnierobienia należy do australijskiego oposa. Najadłszy się do syta w laboratorium, jedno z takich zwierząt zwinęło się w kłębek i pozostało w stanie hibernacji przez ponad rok - informuje serwis NewScientist.com.

Archeolodzy prowadzący wykopaliska na stanowisku w Portugalii odkryli 4500 rzymskich monet ukrytych w ścianie budynku - donosi serwis internetowy Fox News.