Świat nauki (archiwalne artykuły)

Terapia genowa zaburzeń erekcji dała pomyślne wyniki w pierwszych testach na pacjentach - informuje pismo "Human Gene Therapy". Jak wynika z badań epidemiologicznych, problemy ze wzwodem dotyczą ponad 50 proc. mężczyzn między 40. a 70. rokiem życia i 70 proc. mężczyzn po 70-tce.
Wariant genu regulującego dostępność noradrenaliny w mózgu ma związek z podwyższonym ryzykiem ADHD, czyli nadpobudliwością psychoruchową i zaburzeniami koncentracji uwagi u dzieci - zaobserwował amerykańsko-koreański zespół naukowców.
Ludzie różnią się pod względem genetycznym znacznie bardziej niż oceniano dotychczas. Te róznice to nie tylko pojedyncze miejsca w DNA, ale całe jego fragmenty - doszli do wniosku naukowcy z międzynarodowego zespołu badawczego.
Naukowcy z USA odkryli białko, które rozpoznaje uszkodzenia DNA w rozwijających się komórkach jajowych - informuje elektroniczna wersja tygodnika "Nature". U kobiety komórki jajowe powstają jeszcze przed jej urodzeniem około 9 tygodnia ciąży.
Naukowcom udało się odkryć, że cząsteczki RNA, które dotychczas uważano za niepotrzebne, pełnią w komórkach swoją funkcję. U drożdży chronią komórki rozrodcze (przetrwalniki) przed samozniszczeniem.
Szczegółowa analiza próbek DNA ludzi neandertalskich oraz porównanie jej wyników z zapisami genomu ludzkiego wykazały, że drogi ewolucyjne człowieka współczesnego i neandertalskiego rozeszły się ok. 500 tys. lat temu. Pełne wyniki badań opublikowano na łamach najnowszego "Nature".
Cząsteczkę, która kontroluje pierwszy etap naprawy złamanych kości, udało się zidentyfikować naukowcom z USA. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Nature Genetics". Tę ważną funkcję pełni białko morfogenetyczne kości 2 (BMP2). Należy ono do rodziny białek BMP, pełniących istotną rolę w rozwoju i wzroście tkanki kostnej.
Mutacja w genie, który reguluje produkcję ważnych związków tłuszczowych, powoduje zaburzenia we wzroście włosów oraz przedwczesne łysienie - wykazały badania rosyjsko-amerykańskie. Artykuł na ten temat zamieszcza najnowsze wydanie tygodnika "Science".
Australijski Senat przyjął projekt prawa, zezwalającego na produkowanie - metodą klonowania - ludzkich embrionów dla celów terapeutycznych. Projekt nowego prawa został przesłany do izby niższej australijskiego parlamentu, która - jak zapowiadają obserwatorzy - z pewnością także zaaprobuje nowe prawo.
Polscy naukowcy opracowali test genetyczny, który pomoże ratować życie osobom chorym na raka prostaty. Było to możliwe dzięki odkryciu przez nich genu, którego uszkodzenie leży u podstaw tej choroby.
Zidentyfikowano gen, który zapewnia ryżowi przetrwanie nawet do dwóch tygodni, gdy pole całkowicie zaleje woda. Włączenie genu do uprawnych odmian ryżu pomoże uchronić rolników przed wielkimi stratami związanymi z powodzią - czytamy w najnowszym "Nature".
Amerykańskim naukowcom udało się odtworzyć gen sprzed pół miliarda lat, na podstawie dwóch genów, pochodzących od tego prastarego genu - informuje pismo "Developmental Cell".
Inne geny mogą odpowiadać za predyspozycje do autyzmu u chłopców, inne u dziewczynek - wynika z najnowszych badań amerykańskich. Autorzy pracy, którą publikuje pismo "Molecular Psychiatry" liczą, że ich odkrycie ułatwi poznanie biologicznego podłoża autyzmu, poważnego zaburzenia w rozwoju mózgu.
Zmiana działania tylko jednego enzymu w procesie powstawania mikroRNA (miRNA) może zapobiec błędnej regulacji produkcji miRNA w komórkach nowotworowych - donosi pismo "Genes & Development".
Im więcej dana osoba posiada krewnych uzależnionych od alkoholu, tym więcej alkoholu musi spożyć, by się upić - zaobserwowali badacze z USA. Artykuł na ten temat zamieszczony na łamach pisma "Alcoholism: Clinical and Experimental Research" potwierdza wpływ czynników genetycznych na predyspozycje do alkoholizmu.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności