
Nowozelandzcy naukowcy odkryli środek, który może pomóc w walce z grzybem wyniszczającym żaby na całym świecie. Okazał się nim znany od lat "ludzki" antybiotyk - chloramfenikol.

Po wielu latach poszukiwań archeologom udało się zlokalizować miejsce gdzie około 400 lat temu stała rezydencja oraz folwark Sapiehów - magnackiego rodu.

Specjaliści z francuskiego Lumiere Technology dokonali zabiegu wirtualnego oczyszczenia obrazu Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem". Z komputerowej rekonstrukcji wynika, że pierwotnie dama miała inne tło, zamiast czarnego - niebieskie, dające efekt głębi za postacią.

Wyobraźmy sobie, że z naszej planety ginie 95 procent wszystkich gatunków roślin i zwierząt. Coś takiego wydarzyło się 250 mln lat, w okresie permu. Było to największe z wielkich wymierań w historii Ziemi. Jak dowodzą naukowcy na łamach pisma "Geology", odbywało się ono stopniowo, jego przyczyną nie mogła być zatem nagła katastrofa, taka jak uderzenie wielkiego meteorytu.

W tym roku przypada 50. rocznica lotu w kosmos pierwszego psa - Łajki. Została ona wystrzelona na orbitę okołoziemską w radzieckim statku kosmicznym Sputnik 2.

"Reżimy totalitarne wobec ludzi nauki. Uniwersytet Jagielloński. Sonderaktion Krakau - Zbrodnia Katyńska" - to tytuł wystawy plenerowej otwartej przed Ogrodem Botanicznym w Alejach Ujazdowskich w Warszawie.

Naukowcy zsekwencjonowali genom grzyba, który żyje na skórze głowy większości ludzi i powoduje łupież. Dzięki temu można będzie skuteczniej zwalczać tę przypadłość, jak i inne choroby skóry, wywoływane przez ten sam organizm.

Wyrąb indonezyjskich lasów tropikalnych i rabunkowa gospodarka leśna, prowadzona obecnie w tym kraju, może stać się "klimatyczną bombą", groźną dla światowego środowiska - ostrzegła ekologiczna organizacja Greenpeace w specjalnym raporcie.

Małż, którego wydobyto z dna morza u wybrzeży Islandii, okazał się najdłużej żyjącym ze znanych zwierząt. Mięczak z gatunku wenus (Mercenaria mercenaria) ma od 405 do 410 lat - twierdzą naukowcy z walijskiego Bangor University na podstawie przyrostów rocznych na jego muszli.

Francuscy archeolodzy prowadzący wykopaliska w zachodniej Syrii ogłosili odkrycie kilku ważnych znalezisk - donosi serwis internetowy Syrian Arab News Agency.

23 października nastąpił gwałtowny wybuch jasności komety Holmesa (17P/Holmes). Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zaprezentowało zdjęcia komety wykonane trzy dni później w kilku filtrach.

W okresie międzywojennym toczono spory o to, które z wydarzeń jesieni 1918 r. uznać należy za symboliczny moment odzyskania przez Polskę niepodległości. W 1937 r. Sejm RP uznał, iż Święto Niepodległości obchodzone będzie 11 listopada.

Stare budowle i kamienne rzeźby przetrwały wiele burz, najeźdźczych armii i złodziei. Teraz 80 procentom chińskich zabytków z listy światowego dziedzictwa kultury UNESCO zagraża zanieczyszczenie powietrza i kwaśne deszcze, powstające głównie ze spalania węgla - podała chińska agencja Xinhua.

Dzieci różnią się bardzo pod względem nawyków związanych ze snem - niektóre śpią mało, podczas gdy inne muszą przesypiać więcej godzin dziennie, wynika z najnowszych badań szwajcarskich. Zdaniem autorów pracy na łamach pisma "Pediatrics", odkrycie to wskazuje, że zapotrzebowanie na sen jest w dużym stopniu uwarunkowane biologicznie.

Prace wykopaliskowe prowadzone na terenach zalewowych zapory Tangab w Iranie doprowadziły do odkrycia ruin tłoczni win z czasów panowania dynastii Sasanidów - donosi serwis internetowy Circle of Ancient Iranian Studies.