Świat nauki (archiwalne artykuły)

Grudzień obfituje w dużą ilość ciekawych zjawisk astronomicznych. Zobaczymy dwa ciekawe roje meteorów: Geminidy i Ursydy, opozycję Marsa, ciekawe zjawiska zakryciowe i dwie jasne komety. W grudniu Słońce, z racji zbliżania się do punktu przesilenia zimowego, wznosi się najniżej nad horyzontem i dni trwają rekordowo krótko.
Świat zjada więcej niż produkuje, a ceny żywności będą rosły ze względu na przeznaczanie areału pod uprawy roślin energetycznych i ze względu na zmiany klimatu, niosąc ze sobą ryzyko niepokojów społecznych.
Młode szympansy potrafią lepiej zapamiętywać liczby niż dorośli ludzie - informują naukowcy japońscy w najnowszym numerze pisma "Current Biology".
Zespół archeologów odkrył dwa starożytne cmentarzyska z epoki brązu w Syrii - donosi serwis internetowy Guardian UK. Odkrycia dokonano na stanowisku w okolicach wioski Heina na południe od Damaszku, stolicy Syrii.
Choć brzmi to niemal jak dowcip o rzucaniu kulkami na mole w mole, naukowcom udało się okryć nową - całkiem poważną - metodę inaktywacji i destrukcji wirusów za pomocą światła laserowego. Metoda może być potencjalnie wykorzystana w medycynie - informuje "Optics&Laser Europe".
Zmiany klimatu, które miały miejsce w Afryce od trzech do miliona lat temu, doprowadziły część gatunków na skraj wymarcia, część zaś, w tym przodków człowieka, zmusiły do szybszej ewolucji - piszą paleontolodzy na łamach najnowszego numeru pisma "Journal of Human Evolution".
Aktywność wulkaniczna na Księżycu miała miejsce już 4,35 miliarda lat temu, krótko po powstaniu tego ciała niebieskiego - wynika z badania, które w czwartek opublikuje magazyn "Nature".
Zagrożenie powodziami będzie w latach 70. naszego wieku trzykrotnie większe niż obecnie i obejmie aż 150 mln ludzi - wynika z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Wino ma właściwości dezynfekujące. Jak dowodzą badania, można by go używać w domu do usuwania bakterii z naczyń kuchennych i stołów, a nawet do mycia owoców i warzyw - piszą naukowcy w "Journal of Food Science".
Syryjscy archeolodzy odkryli w starożytnej Palmyrze szklany dzban z II w. n.e., zawierający prochy dziecka - donosi serwis internetowy CNews. Jak wyjaśnił Khalil Hariri z urzędu archeologicznego, dzban pełniący rolę urny pogrzebowej został wydobyty przez naukowców na terenie niedawno odkrytego cmentarzyska w Palmyrze.
Zakończyła się największa na starym kontynencie wystawa prezentująca osiągnięcia europejskich naukowców i inżynierów w dziedzinie nanotechnologii i nowoczesnych materiałów - "NanoSolutions 2007". Odbywała się ona w ramach międzynarodowych targów we Frankfurcie nad Menem (Frankfurt Messe).
Skamieniały fragment gigantycznego skorpiona morskiego sprzed 390 mln lat odkryli brytyjscy i niemieccy paleontolodzy niedaleko miasta Pruem w Niemczech. O swoim odkryciu piszą na łamach pisma "Biology Letters". Naukowcy odnaleźli szczypce zwierzęcia. Na ich podstawie wnioskują, że miało ono 2.5 metra długości.
Zaledwie 450 lat świetlnych dzieli Ziemię od jednego z najmłodszych systemów słonecznych, które udało się do tej pory odkryć. Takie wyniki badań przedstawili astronomowie z University of Michigan w opublikowanym 1 grudnia wydaniu czasopisma "Astrophysical Journal Letters". Artykuł zawiera wyniki analizy danych dostarczonych przez należący do NASA Spitzer Space Telescope.
140 lat temu, 5 grudnia 1967 roku, urodził się Józef Piłsudski, twórca Legionów Polskich, Marszałek i Naczelnik II Rzeczpospolitej.
Zablokowanie jednego genu wystarczyło by odmłodzić skórę; na razie tylko u myszy. O wynikach badań naukowców z USA informuje pismo "Genes and Development".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności