
Elektryczne składane skutery mogą rozwiązać problem tłoku na miejskich ulicach. Prace nad takim pojazdem prowadzą naukowcy z Massachusetts Institute of Technology's pod kierownictwem Ryana China. Skutery byłyby wypożyczane w najbardziej uczęszczanych miejscach publicznych.

Skamieliny rzadkiego olbrzymiego gada morskiego - pliozaura znaleźli w Arktyce norwescy naukowcy - podał szef zespołu paleontologów, którzy dokonali odkrycia. "Sądzimy, że mamy do czynienia z gatunkiem dotąd nieznanym.

Amerykańska agencja badań kosmicznych - NASA zaakceptowała do dalszej realizacji misję kosmiczną Magnetospheric Multiscale (MMS), której celem będzie badanie pola magnetycznego. Pola magnetyczne są powszechne w kosmosie, a w wielu miejscach mogą one ulegać gwałtownym zmianom.

Genetyczny związek między schizofrenią a rakiem odkryli naukowcy amerykańscy. Ich zdaniem, pomoże to wyjaśnić dlaczego pacjenci ze schizofrenią rzadziej chorują na raka, mimo że częściej niż inni palą papierosy i gorzej się odżywiają.

Podziemne wody, wypompowywane z kopalń węgla kamiennego, mogą służyć do ogrzewania obiektów czy np. podgrzewania dróg na powierzchni - oceniają naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach, którzy badali możliwość pozyskania energii z wód geotermalnych na Śląsku.

Największą pojedynczą przyczyną śmierci pand wielkich żyjących w naturze jest pewien pasożyt. Ponieważ pandy są bliskie wymarcia, pasożyt ten może się okazać gwoździem do trumny całego gatunku - informuje serwis "New Scientist".

Gitara elektryczna może stroić się sama. Pierwsze takie instrumenty już znajdą się w sprzedaży. Produkuje je firma Gibson, która ma nadzieję, że nowość przyjmie się na rynku. Szczególnie liczy na klientów w Japonii.

Na koniec obecnego roku i początek przyszłego nieboskłon szykuje dla nas stosunkowo jasną kometę 8P/Tuttle, którą już teraz można obserwować przez niewielkie teleskopy - poinformował PAP dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Szczodrość niektórych osób może być uwarunkowana genetycznie - informuje internetowa wersja pisma "Genes". Zespół doktora Ariela Knafo z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie przeprowadził badania z udziałem 203 osób. Mogły one rozdawać pieniądze lub je zatrzymywać.

Antarktyczna populacja pingwinów skurczyła się z powodu globalnego ocieplenia, gdyż topniejący lód niszczy ich stanowiska lęgowe i ogranicza źródło pożywienia - wynika z opublikowanego raportu organizacji ekologicznej WWF.

Słonie potrafią śledzić zapachy do 30 swoich krewnych, budując w mózgu "mapę" ich położenia - informuje pismo "Biology Letters". Jak wykazały badania przeprowadzone w kenijskim parku narodowym Amboseli przez naukowców z University of St Andrews, członkowie stada słoni wykorzystują swoją dobrą pamięć i rozwinięty zmysł węchu, aby być w kontakcie podczas wędrówek w poszukiwaniu pożywienia czy w innych sytuacjach społecznych.

Relikty dwóch prostokątnych palenisk odkryli archeolodzy na terenie dziedzińca wstępnego pałacu Branickich w Białymstoku. Wykorzystywane były prawdopodobnie w III i na początku IV wieku przez mieszkańców tamtejszej osady.

To, że dany produkt wydaje się być doskonałym, nie znaczy, że nie są prowadzone intensywne badania nad jego ulepszeniem. Dzięki nowemu podejściu naukowców do tworzenia kart pamięci, urządzenia tego typu będą mogły być niemal czterokrotnie bardziej pojemne, donosi "Nature Nanotechnology".

Z powodu usterek systemu paliwowego wahadłowca Atlantis amerykańska Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) odłożyła w niedzielę co najmniej do 2 stycznia jego kolejny lot na orbitę.

75 lat temu polscy matematycy Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski dokonali rzeczy uważanej wcześniej za niemożliwą - poznali szyfr "Enigmy" - niemieckiej maszyny kodującej. Dokonali tego po raz pierwszy metodami matematycznymi.