
Na głowach pterozaurów pojawiały się w okresie dojrzewania okazałe grzebienie. Grały one rolę podobną jak pawi ogon, to znaczy miały wabić partnera - piszą naukowcy z Wielkiej Brytanii w periodyku "Palaeontology".

Irlandzka paleontolog poinformowała o odkryciu w Hiszpanii skamieniałosci szpiku kostnego zwierząt sprzed 10 mln lat, które mogą posunąć naprzód wiedzę o zwierzętach prehistorycznych.

Lata młodości były dla tyranozaurów najlepsze. Dzieciństwo i starość - groźne i niebezpieczne -wynika z publikacji w najnowszym "Science". Jej autorzy szkicują możliwy scenariusz życia tych wielkich, drapieżnych gadów.

Najnowsze odkrycie paleobiologiczne z Australii każe zapomnieć o milutkich torbaczach. Naukowcy natknęli się na skamieniałe szczątki kangura-zabójcy o wielkich kłach i zwierzęcia, które nazwali "demoniczną kaczką zagłady".

W południowej Anglii archeolodzy odkryli w otoczeniu kamiennych narzędzi pozostałości słonia - kości i kły. Był to przedstawiciel Palaeoloxodon antiquus, wymarłego gatunku słonia sprzed 400.000 lat - donosi serwis internetowy BBC News.

Niektóre mamuty miały ciemną sierść, inne zaś jasną. Decydował o tym ten sam gen, który kontroluje kolor sierści u pewnego gatunku myszy - donosi najnowsze "Science".

Kości i kły słoniowe znalezione w Wielkiej Brytanii potwierdzają, że już 400 tys. lat temu przodkowie mieszkańców wysp zabijali te wielkie zwierzęta dla ich mięsa - informuje internetowy serwis BBC.

Pierwsze czworonożne zwierzęta lądowe - ichtiostegi - poruszały się w podobny sposób jak dzisiejsze gąsienice - sugerują naukowcy na łamach najnowszego "Nature".

Skamieniałości maleńkich skorupiaków, starszych od dinozaurów, znaleziono w szkockim Aberdeenshire - podaje BBC News. Mogły one stanowić pokarm pierwszych ryb słodkowodnych - twierdzą naukowcy.

Mimo obfitości małych ssaków, ptactwa i ryb, neandertalczycy i pierwsi ludzie współcześni w Europie preferowali mięso dużych ssaków. Wykazały to ostatnie badania szkieletów znalezionych na francuskich stanowiskach - informuje serwis internetowy "Discovery Channel".

Układ oddechowy dinozaurów jest podobny do tego, jaki mają współcześnie żyjące ptaki - twierdzą amerykańscy paleontolodzy na podstawie swych najnowszych badań.

Naukowcy znaleźli kolejne dowody na poparcie kontrowersyjnej teorii, że pierwsi ludzie w Australii są odpowiedzialni za wyginięcie tamtejszych gigantycznych pradawnych zwierząt.

Kości dinozaurów przypominają nieco kości ptasie i dlatego, badając szczątki dinozaura, będzie można rozpoznać jego płeć - twierdzą amerykańscy naukowcy na łamach najnowszego "Science".

Kanadyjscy paleontolodzy natrafili na skamieniałości wymarłego ssaka, świadczące o tym, że mógł on używać jadu w podobny sposób jak węże - czytamy w publikacji w najnowszym "Nature".

Nie wszystkie zauropody były olbrzymimi dinozaurami o długich szyjach. Naukowcy odkryli w Patagonii małego zauropoda, obdarzonego wyjątkowo krótką szyją - informuje najnowsze "Nature".