Świat nauki (archiwalne artykuły)

Robotnik pracujący przy remoncie mostu w korycie rzeki Pisy w Piszu (Warmińsko-Mazurskie) znalazł róg tura. Znalezisko stało się najcenniejszym eksponatem w zbiorach miejscowego muzeum.
Zamieszkujące Antarktykę pingwiny Adeli mogą wymrzeć w ciągu pięciu, dziesięciu lat z powodu zdecydowanego ocieplenia, jakie zaszło tam ostatnich dekadach i nie ustaje. O najnowszych spostrzeżeniach ekologów informuje serwis "National Geographic".
Większość współczesnych grup chrząszczy istnieje na Ziemi od czasów dinozaurów - około 110 mln lat wcześniej, niż sądzono. Szacuje się, że obecnie na Ziemi występuje ponad 300 tys. gatunków chrząszczy. Naukowcy od dawna zastanawiali się, dlaczego ta grupa organizmów jest aż tak różnorodna. Nigdy nie ustalili tego jednoznacznie.
Archeolodzy odkryli piec do wypalania cegieł sprzed ponad 1200 lat w środkowym Wietnamie - donosi serwis internetowy Thanh Nien News. Odkrycia dokonano na terenie twierdzy Chau Sa w okręgu Son Tinh, w środkowo-wietnamskiej prowincji Quang Ngai.
Przodek wielorybów, największych ssaków występujących na naszej planecie, żył 48 mln lat temu i był wielkości lisa - informują naukowcy na łamach tygodnika "Nature". Skamieniałości długo poszukiwanego przodka waleni, czyli wielorybów, delfinów i morświnów - znaleziono na terenie Kaszmiru w Indiach.
Polscy naukowcy zrzeszeni w projekcie "Pi of thy Sky" odkryli gwiazdę nową przy pomocy zbudowanego przez siebie automatycznego detektora.
Islandia realizuje ambitny program, którego celem jest całkowita rezygnacja z paliw kopalnych. Głównym źródłem energii, stosowanym powszechnie zarówno w przemyśle jak i gospodarstwach domowych oraz w transporcie, ma być wodór, którego spalanie jest całkowicie nieszkodliwe dla środowiska, bowiem nie powoduje żadnych zanieczyszczeń ani tzw. efektu cieplarnianego.
Badania genetyczne dowodzą, że żyrafy nie są jednym gatunkiem, składającym się z podgatunków, ale dzielą się na sześć odrębnych gatunków. Kilka z tych gatunków zagrożonych jest wyginięciem - informują genetycy na łamach pisma "BMC Biology".
Według najnowszych badań najstarszym środkiem transportu wykorzystującym siłę ludzkich mięśni już 5000 lat temu były łyżwy wykonane ze zwierzęcych kości - donosi serwis internetowy EurekAlert.
Łańcuchy górskie, które powstały w Afryce kilka milionów lat temu, przyspieszyły ewolucję człowieka - informują naukowcy na łamach pisma "Geotimes".
Astronomowie obserwują fascynującą kosmiczną batalię, która - jak wskazują badania prowadzone aż pięcioma instrumentami (obserwatorium rentgenowskim Chandra, teleskopami kosmicznymi Hubble'a i Spitzera oraz radioteleskopami Very Large Array i MERLIN) - trwa już prawie milion lat.
Geny do żywych komórek można obecnie wprowadzać za pomocą mikrochipa przepływowego, urządzenia pracującego w systemie laboratorium na chipe (ang. lab-on-a-chip).
Najwyższe zwierzę świata, żyrafa, może należeć nie do jednego, a co najmniej do sześciu gatunków. Mówią o tym najnowsze badania genetyczne. Obecnie uważa się, że żyrafy reprezentują jeden gatunek, w obrębie którego występują liczne podgatunki.
Kalifornijskie wiewiórki wykorzystują zrzuconą przez grzechotniki skórę, by zamaskować własny zapach i ochronić się przed drapieżnikami - informuje pismo "Animal Behavior".
Największy starożytny znaleziony skarb, złożony z galijskich monet wybitych przed okresem rzymskim, został odkryty we Francji - donosi serwis internetowy Independent UK.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności