
Niemal pół miliona lat temu na tropikalnym wybrzeżu południowych Chin pandy współzawodniczyły o siedlisko i pokarm z największymi znanymi małpami, gigantopitekami. O nowych badaniach skamieniałości informuje serwis "National geographic".

Sklonowana świnia, którą zmieniono genetycznie w taki sposób, by świeciła zielonym fluorescencyjnym światłem, przekazała tę cechę swemu potomstwu - poinformował chiński uniwersytet, podkreślając, że może to pomóc w wyhodowaniu świń w celu przeprowadzania transplantacji ludzkich organów.

Chińscy konsumenci zużywają za dużo toreb, które ponadto nie są we właściwy sposób utylizowane i w rezultacie marnowana jest cenna ropa naftowa oraz zaśmieca się kraj - uznał rząd w oświadczeniu umieszczonym na swojej stronie internetowej (www.gov.cn).

Zdaniem fińskich ornitologów coraz więcej gatunków ptaków zamieszkujących Finlandię zmienia swe obyczaje i decyduje się na zimowanie w tym kraju.

Ceramika, nawet ta najbardziej prymitywna, doskonale oczyszcza wodę z biologicznych zanieczyszczeń, a wzbogacona powłoka wykonana ze srebra zabija 100 procent bakterii Escherichia coli zawartych w filtrowanej wodzie - donosi "Environmental Science & Technology".

W czasie ostatniej epoki lodowcowej neandertalczycy najprawdopodobniej pozamarzali na śmierć. Nagłe zmiany klimatu zaskoczyły ich zupełnie nieprzygotowanych do wykonywania ciepłych okryć - czytamy w serwisie "News In Science".

Cztery lata temu - 3 i 24 stycznia 2004 roku - wylądowały na Marsie dwa amerykańskie łaziki Spirit i Opportunity. Miały pracować trzy miesiące, a działają do dziś.

Gwałtowne ocieplenie Arktyki można częściowo tłumaczyć napływem energii od równika ku biegunowi północnemu - twierdzą naukowcy na łamach pisma "Nature".

Podstawy niezbędne do umiejętności śmiechu mogły się pojawić u kopalnych zwierząt naczelnych, które dały początek zarówno ludziom, jak i współczesnym małpom - wynika z najnowszych badań.

Woda gruntowa w okolicach Kairu podchodzi coraz bliżej fundamentów, kolumn i ścian starożytnych zabytków. Grozi to uszkodzeniem ich struktury - ostrzegają miejscowi naukowcy i inżynierowie.

Na niemal 80 proc. powierzchni Ziemi gwałtownie ubyło dużych ssaków, np. tygrysów, bizonów, łosi i wilków. Jest to efekt działań ludzi - alarmują autorzy najnowszych badań.

Zestawienie wydarzeń z dziedziny badań kosmosu oraz astronomii, które wydarzyły się w roku 2007. Od spektakularnych zjawisk na niebie, poprzez starty sond, badania Marsa i Księżyca, po odkrycia planet pozasłonecznych.

Rosyjscy ekologowie twierdzą, że rząd ignoruje ich niepokoje o stan przyrody na terenach, gdzie mają powstać obiekty zimowych igrzysk olimpijskich 2014 w Soczi.

Dzięki dwóm "nosom" larwy much lepiej orientują się w położeniu źródła zapachu - informuje "Nature Neuroscience". Podobnie jak dwoje oczu pozwala lepiej orientować się przestrzeni, a para uszu - umiejscowić źródło dźwięku, tak dwa narządy węchu łatwiej lokalizują zapachy - wynika z badań naukowców z Rockefeller University.

Rzymscy legioniści naprawiali elementy swojego uzbrojenia za pomocą super kleju, który trzyma nawet po 2 tys. lat. O wynikach analiz niemieckich ekspertów informuje serwis "Discovery news".