Świat nauki (archiwalne artykuły)

Umiejętności muzyczne rozwijają się przede wszystkim przez praktykę, trening i doświadczenie. Geny mają tu znacznie mniej do powiedzenia - dowodzą naukowcy ze Stanów Zjednoczonych na łamach pisma "Human Brain Mapping".
Wzrost temperatury wód powierzchniowych północnego Atlantyku spowodował w ostatnich latach wzrost liczby huraganów o 40 proc. - ujawniono w raporcie, który ukaże się w numerze pisma "Nature".
Nowo odkryty gatunek wirującego chrząszcza z Indii został nazwany na część zmarłej legendy rock'n'rolla Roya Orbisona i wdowy po nim Barbarze. Chrząszcza nazwano Orectochilus orbisonorum - podaje serwis EurekAlert.
Zespół archeologów odkrył pozostałości miasta sprzed około 7000 lat w północnym Egipcie - donosi serwis internetowy Yahoo News.
Słonie podczas żerowania dewastują napotkane na swojej drodze drzewa. Okazuje się, że do takich zniszczonych miejsc chętnie wprowadzają się gekony. O badaniach dotyczących kształtowania środowiska przez zwierzęta można przeczytać na łamach najnowszego wydania pisma "Ecology".
Jeden z amerykańskich satelitów wywiadowczych wyczerpał źródła zasilania i wymknął się spod kontroli co grozi jego upadkiem na Ziemię w lutym lub w marcu - ujawnił anonimowy przedstawiciel rządu USA.
40 lat temu, 31 stycznia 1968 r., siły komunistyczne rozpoczęły z zaskoczenia wielką kampanię przeciwko Stanom Zjednoczonym, która przesądziła o wyniku wojny w Wietnamie.
Dwa tysiące elektrycznych pojazdów, które każdy będzie mógł wypożyczyć i oddać na specjalnych stacjach w całym Paryżu obiecał jego mer Bertrand Delanoe.
Kameleony znane są z tego, że potrafią upodobnić się barwą do otoczenia. Zdaniem naukowców, zdolność ta wykształcała się jednak nie po to, by chronić te zwierzęta przed drapieżnikami.
Dwie niezwykłe złote monety z czasów rzymskich odnaleziono przypadkowo w środkowej Anglii - donosi serwis internetowy Times UK. Monety odkryte przez farmera w hrabstwie Derbyshire pochodzą z III w. n.e. i przedstawiają Carausiusa, rzymskiego samozwańczego Imperatora Brytanii, którego okres panowania jest dla naukowców mało znany.
Interaktywna przymierzalnia może doradzić kupującemu jaki strój wybrać. Pomieszczenie, wyposażone w kamery i ekrany, pozwoli klientowi ocenić swój wygląd w różnych strojach i porównać z obowiązującymi trendami mody.
Skamieniała czaszka największego gryzonia, jakiego kiedykolwiek odkryto, doczekała się naukowego opisu. Badacze oszacowali, że zwierzę mogło ważyć tonę i było wielkie jak byk. Prawdopodobnie ten mierzący trzy metry długości roślinożerca zamieszkiwał lasy Ameryki Południowej 2-4 mln lat temu.
Większość Amerykanów i Rosjan uważa, że należy zahamować wyścig zbrojeń w kosmosie, i jest za zawarciem traktatu o zakazie broni kosmicznej - wynika z badań przeprowadzonych w obu krajach pod kierunkiem ośrodka WorldPublicOpinion.org.
W ciągu ostatnich 200 lat historii naszej planety człowiek odcisnął na jej krajobrazie tak duże piętno, że geolodzy proponują stworzenie nowego okresu geologicznego, antropocenu - informuje serwis internetowy ScienceNOW.
Amerykańska agencja badawcza wyda trzy mln dolarów, by móc wykorzystywać bezzałogowe samoloty do badań atmosfery Ziemi, zbyt niebezpiecznych lub trudnych dla ludzi.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności