
Otyłość ma przede wszystkim podłoże genetyczne - wynika z opublikowanych w czwartek badań renomowanej brytyjskiej placówki naukowej (University College) przeprowadzonych w grupie 5 tys. bliźniaków jedno i dwujajowych w wieku 8-11 lat.

Ciepła zima może wpływać pobudzająco na trzymane w domach żółwie i zaburzać proces ich snu zimowego, co może być dla nich szkodliwe. Dlatego - zdaniem ekspertów - dopóki gady się nie obudzą, powinno się je trzymać... w lodówce.

Tureccy archeolodzy odkryli latarnię morską sprzed prawie 2000 lat, która stała u wejścia do rzymskiego portu Patara w południowej Turcji - donosi serwis internetowy The New Anatolian.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony jest zaniepokojone tym, że samoloty przelatujące nad farmami wiatrowymi stają się "niewidoczne" dla wojskowych radarów.

Orbitalne obserwatorium promieniowania gamma Integral należące do Europejskiej Agencji Kosmicznej zaobserwowało wysokoenergetyczne promieniowanie rentgenowskie pochodzące z gromady galaktyk Ophiuchus. Odkrycie to świadczy o tym, że gromada ta jest gigantycznym, kosmicznym akcelerator cząstek.

Wbrew rozpowszechnionym opiniom Napoleon Bonaparte, uwięziony na Wyspie Świętej Heleny, nie został otruty arszenikiem - twierdzą włoscy fizycy i chemicy z uniwersytetu w Pawii, którzy posługując się małym reaktorem nuklearnym, przeprowadzili badania włosów cesarza.

Zarodek, który ma DNA dwóch kobiet i jednego mężczyzny uzyskali w laboratorium naukowcy brytyjscy. Ich zdaniem, nowa technika zrewolucjonizuje metodę zapłodnienia in vitro, pozwoli bowiem wyeliminować ryzyko przekazania potomstwu chorób genetycznych związanych z mutacjami w DNA mitochondriów.

18 lutego w Lądku Zdroju rozpoczyna się 44. Zimowa Szkoła Fizyki Teoretycznej. Jest to międzynarodowa, cykliczna impreza, związana od lat z Instytutem Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Tegoroczna, zatytułowana "The Complex Physics of Compact Stars", ma wyjątkowy charakter.

Krokodyle potrafią strawić wyjątkowo obfity posiłek dzięki nietypowym możliwościom swojego układu krążenia - informuje pismo "Physiological and Biochemical Zoology".

Czy można zakończyć spory wokół sposobu klasyfikowania kopalnych hominidów, np. neandertalczyka czy Homo erectus? "Najważniejsze przyczyny nieporozumień taksonomicznych to m.in. fragmentaryczny materiał kostny, niejasności wokół wewnątrzgatunkowego zróżnicowania kopalnych hominidów i wielość definicji gatunku" - twierdzi dr Jacek Tomczyk z Zakładu Antropologii UKSW.

Zespół rentgenowskiego teleskopu Chandra udostępnił zdjęcie gromady otwartej Westerlund 2, w której znajduje się bardzo dużo młodych masywnych gwiazd.

Obchody 325. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej odbędą się we wrześniu w Krakowie. W czwartek władze Krakowa i kanału telewizyjnego Discovery Historia podpisały umowę w sprawie organizacji uroczystości.

To, za jaką partią się opowiadamy, może wynikać z genów - uważa amerykański prof. nauk politycznych. Prof. John Alford z Rice University przeanalizował dane dotyczące przekonań politycznych wśród 12 tys. bliźniąt w USA i dołączył do nich dane pochodzące z Australii.

Metody fizyczne mogą być stosowane w innych dziedzinach nauki, miedzy innymi w biologii. Fizyka medyczna pozwala na przykład rozwijać i udoskonalać metody walki z nowotworami.

Nieznany dotąd nauce podgatunek ptaka odkryto na południu Nepalu. Znaleziony na mokradłach w rezerwacie przyrody ptak jest odmianą pokrzewki z bardzo długim ogonkiem i smukłym dziobem.