
Duże ubytki DNA w mitochondriach, organellach zaopatrujących komórki w energię, odgrywają ważną rolę w przedwczesnym starzeniu myszy - informują naukowcy z Waszyngtonu na łamach pisma "Nature Genetics".

Odkryte na arktycznym archipelagu Svalbard skamieniałe szczątki należą do największego znanego nauce gada morskiego. Odkryty przez norweskich naukowców z uniwersytetu w Oslo gad - pliozaur - zyskał już przydomek "Potwora" - od nosa do ogona mierzył 15 metrów, a sama przednia płetwa miała 3 metry.

Archeolodzy odnaleźli na trasie budowy autostrady Dublin-Limerick w Irlandii starożytne artefakty z epoki brązu i późniejsze miejsca pochówku- donosi serwis internetowy Guardian Ireland.

Ulysses to europejsko-amerykańska misja do badania biegunów Słońca oraz jego wpływu na przestrzeń międzyplanetarną. Trwająca 17 lat misja niedługo się zakończy.

W wielkim tunelu pod szwajcarsko-francuską granicą zamontowano ostatni olbrzymi element największego na świecie instrumentu naukowego, jakim jest budowany przez Europejskie Laboratorium Fizyki Cząstek (CERN) akcelerator LHC.

Pierwszych 30 000 stron encyklopedii, która ma skatalogować wszystkie znane nauce gatunki udostępniono w internecie. Jak oceniają eksperci, znanych jest obecnie około 1,8 miliona gatunków roślin i zwierząt, toteż taki "atlas" może mieć jedynie formę elektroniczną - inaczej nie dałoby się go ani opracować, ani aktualizować, ani z niego korzystać.

Archeolodzy odkryli w Peru okrągły plac zbudowany 5500 lat temu, który jest jedną z najstarszych budowli odkrytych dotąd na zachodniej półkuli Ziemi - podaje agencja Reuters UK.

Bieganie po powierzchni Księżyca wymagać może mniej wysiłku niż chodzenie - informuje serwis New Scientist. Zdaniem naukowców, przeprowadzających symulacje z użyciem egzoszkieletów, w przyszłości właśnie w ten sposób powinni poruszać się astronauci, którzy wylądują na naturalnym satelicie Ziemi.

Miękkie, kocie ruchy pozwalają lepiej się skradać, choć wymagają więcej energii niż chód człowieka czy psa - informuje "New Scientist".

Pozostałości fortu z czasów rzymskich zostały odkryte w Szkocji podczas prac ziemnych przy rozbudowie szkoły - donosi serwis internetowy Sterling Observer.

Korzystając ze zjawiska soczewkowania grawitacyjnego astronomowie dojrzeli galaktykę, której światło podróżuje do nas przez 13 miliardów lat - informuje najnowszy numer czasopisma "Astrophysical Journal".

Morski plankton wydziela do atmosfery ziemskiej lotne trujące substancje, których obecność w powietrzu dotąd przypisywana były tylko i wyłącznie nieodpowiedzialnej działalności ludzi, donosi "Journal of Environmental Monitoring".

"Arką Noego" nazywają media norweskie globalny bank nasion uroczyście otwarty we wtorek na polarnej norweskiej wyspie Spitsbergen wchodzącej w skład archipelagu Svalbard.

Są pomysły jak poznać militarną przeszłość Lubelszczyzny. W tej chwili około 500 zabytków broni datowanej na wczesne średniowiecze pochodzi z tego regionu. "To pokaźna liczba, ale wartość zabytków jest w dużej części wątpliwa" - mówi Piotr Kotowicz, archeolog i bronioznawcza z Muzeum Historycznego w Sanoku.

Mutacja w jednym genie leży u podstaw dwóch dziedzicznych rodzajów łysienia - informują naukowcy z USA i Niemiec na łamach pisma "Nature Genetics". Dzięki ich badaniom można będzie w przyszłości leczyć schorzenia związane z wypadaniem i nadmiernym wzrostem włosów.