
Zakończyły się pomyślnie wstępne fazy projektowe osłony słonecznej dla kosmicznego teleskopu James Webb Space Telescope, który w roku 2013 zastąpi Teleskop Hubble'a.

Profesor Maciej Kolwas z Instytutu Fizyki PAN w Warszawie został wybrany na prezesa Europejskiego Towarzystwa Fizycznego (EPS). EPS zrzesza ponad sto tysięcy fizyków z czterdziestu krajowych towarzystw fizycznych, w tym około dwóch tysięcy członków z założonego w roku 1920 Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Rywalizacja sportowa na otwartym powietrzu podczas igrzysk w Pekinie może mieć negatywny wpływ na zdrowie, jeśli akurat będzie wyjątkowo silny smog - przyznał Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Możliwe jest przeniesienie zawodów na inny dzień.

Niedobory greliny, hormonu który pobudza apetyt i reguluje zapotrzebowanie na pokarm, mogą obniżać płodność - wynika z amerykańskich badań, o których informuje serwis EurekAlert.

Amerykański pojazd Spirit, badający powierzchnię Marsa, szykuje się do hibernacji na czas marsjańskiej zimy. Spirit dotarł do miejsca przeznaczonego na "zimowy sen" i NASA nie planuje dalszych jego podróży aż do marsjańskiej wiosny.

3 kwietnia 1948 r. Kongres Stanów Zjednoczonych uchwalił ustawę, w której zawarto podstawowe zasady programu ekonomicznej pomocy dla Europy - "European Recovery Program", zwanego od nazwiska swego twórcy Planem Marshalla.

W trosce o redukcję emisji gazów cieplarnianych, w Australii przystąpiono do wpompowywania dwutlenku węgla głęboko pod ziemię, do wyeksploatowanego złoża gazu ziemnego.

Posługując się kamieniami, kawałkami drewna, bryłami gliny i kępami trawy, południowoamerykańskie rzeczne delfiny imponują samicom i odstraszają inne samce - informuje pismo "Biology Letters".

Co najmniej 5 "długich domów" słupowych udało się zlokalizować na osadzie pierwszych rolników na stanowisku w Zwięczycy, woj. podkarpackie.

Pochodzące sprzed 6,8-7 mln lat kości znalezione w Afryce należały do przedstawiciela hominidów, nie zaś małp - uważają francuscy naukowcy. O ich ustaleniach informuje serwis Yahoo News. Hominidy są bezpośrednimi przodkami ludzi współczesnych, którzy ukształtowali się 200 tys. lat temu.

Naukowcy z niemieckiego instytutu naukowego wykryli w kosmosie cząsteczkę blisko związaną z aminokwasami. Zaobserwowana molekuła to aminoacetonitryl.

Widowisko historyczne uświetniło 29 marca obchody 145. rocznicy bitwy pod Grochowiskami koło Pińczowa (Świętokrzyskie). 18 marca 1863 roku oddział powstańczy pod dowództwem Mariana Langiewicza stoczył w tym miejscu zwycięską bitwę z wojskami rosyjskimi.

Energetyka węglowa i współpracująca z nią jądrowa to przyszłość Polski - uważa fizyk jądrowy dr hab. Ludwik Pieńkowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Mózg potrafi wyczuwać kaloryczność pokarmów, niezależnie od ich smaku - wynika z badań na myszach, o których informuje pismo "Neuron".

Iraccy archeolodzy odkryli w południowym Iraku pozostałości starożytnego miasta sprzed około 3000 lat, z późnego okresu babilońskiego - donosi serwis internetowy Azzaman.