
Zespół amerykańskich i japońskich naukowców analizujący dane z sondy Lunar Reconnaissance Orbiter wskazuje, że lekkie materiały, takie jak tworzywa sztuczne, mogą stanowić wystarczająco efektywną ochronę dla astronautów przed szkodliwym promieniowaniem.

Herschel Teleskop Kosmiczny przez ostatnie cztery lata badał chłodne obiekty Wszechświata, w tym komety w zakresie mikrofalowym umożliwiającym między innymi dokonanie ocen proporcji deuteru do wodoru obecnych w tych obiektach. Uzyskane proporcje dla komet mocno zachwiały naszymi dotychczasowymi przekonaniami o miejscach powstania i ewolucji dynamicznej tych ciał.

Przy okazji 10. rocznicy trwania misji sondy Mars Express, jej właścicielka – Europejska Agencja Kosmiczna – zaprezentowała nową globalną mapę Marsa.

Astronomowie uzyskali obraz obszaru wokół młodej gwiazdy stanowiący pułapkę na pył, w którym może on bezpiecznie zwiększać swoje rozmiary, aż do stworzenia komet. O wynikach poinformowały Europejskie Obserwatorium Południowe oraz czasopismo „Science”.

Podczas wykopalisk prowadzonych w samym sercu stolicy Francji archeolodzy natrafili na fundamenty kościoła z XVII wieku oraz groby średniowieczne z ludzkimi szczątkami - podała agencja AFP. Naukowcy poszukują śladów fortecy z czasów galijskich.

Co najmniej jedna na 13 osób ma stopy lepiej niż inni przystosowane do wspinania się na drzewa – informuje „New Scientist”.

Za pomocą teleskopu VLT astronomowie wykonali zdjęcie obiektu, który najprawdopodobniej jest planetą spoza Układu Słonecznego odległą od nas o około 300 lat świetlnych – ogłosiło Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), do którego należy teleskop.

Na powierzchni Marsa płynęły dawniej rzeki. Jedna z nich, w pobliżu krateru Gale, miała niespełna metr głębokości i płynęła z prędkością 0,2-0,75 metra na sekundę. Dowodów na jej obecność dostarczył łazik Curiosity. Opisano je w "Science".

W eksperymentach związanych z fizyką wysokich energii, np. w CERN uczestniczą tysiące ekspertów z różnych części świata. Dlatego ważne jest ustalenie wspólnych priorytetów. W czwartek Rada CERN zatwierdzi nową europejską strategię dla fizyki cząstek.

Naukowcom udało się zmierzyć światło wyemitowane we wszechświecie od Wielkiego Wybuchu – informuje portal Science Daily. Dane do badań zebrano przy pomocy teleskopów orbitalnych i naziemnych. Jest to najdokładniejsze badanie promieniowania kosmicznego w historii.

Archeolodzy odkryli na stanowisku w środkowych Chinach zespół 20 starożytnych grobowców sprzed ponad 2000 lat – informuje serwis internetowy New Straits Times.

Rosyjska dryfująca arktyczna stacja naukowa "Biegun Północny-40” zostanie ewakuowana z powodu wywołanych topnieniem pęknięć pola lodowego wokół stacji - poinformowało w czwartek ministerstwo ds. zasobów naturalnych i ekologii Rosji.

Rzadkie monety i inne artefakty z czasów Wikingów odkryli duńscy archeolodzy. Odkryte w ubiegłym roku monety to największy od 1939 roku tego rodzaju skarb z czasów Wikingów na terenie Danii - donosi serwis internetowy PanARMENIAN, powołując się na Duńskie Muzeum Narodowe.

Wyniki obserwacji dokonanych poprzez teleskop Fermiego dostarczają coraz mocniejszych dowodów na istnienie skupiska ciemnej materii w centrum Drogi Mlecznej – informuje New Scientist.

Grupa badaczy z Technion-Israel Institute of Technology w Izraelu opracowała nowy typ materiałów, który pozwala kontrolować rozchodzenie się światła w urządzeniach komunikacyjnych – informuje portal Phys.org.