
Startująca z kosmodromu na przylądku Canaveral rakieta nośna Delta wyniosła w środę na orbitę wokółziemską amerykański automatyczny teleskop promieni gamma, który ma pomóc w badaniu m.in. czarnych dziur i pól magnetycznych gwiazd o wysoce zagęszczonej materii.

13 czerwca 1958 roku uchwałą Rady Ministrów powołano Ochotnicze Hufce Pracy, których zadaniem miało być niesienie pomocy w rozwijaniu gospodarki narodowej oraz stworzenie młodzieży możliwości zdobywania podstawowych umiejętności zawodowych. Hufce działają do dziś.

Odkryto mechanizm, dzięki któremu układ odpornościowy organizmu jest ostrzegany o infekcji wirusem wątroby typu C - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".

Mózg pszczół, podobnie jak człowieka, charakteryzuje się lateralizacją. Oznacza to, że każda półkula mózgu specjalizuje się w innych zadaniach - informują naukowcy na łamach "Public Library of Science ONE".

Prehistoryczni mężczyźni zabijali "rywali" z sąsiednich plemion, aby odbierać im kobiety - sugerują brytyjscy naukowcy. Badacze z Durham University przeanalizowali jeden z grobów w Talheim w Niemczech, gdzie znaleziono szkielety sprzed 7 tys. lat. Odkryli tam praktycznie tylko szczątki mężczyzn i dzieci.

Trzeba zakazać nagrywania filmów premierowo emitowanych w telewizji co utrudni nielegalną dystrybucje kopii w internecie - uważa MPAA (Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Filmowego)

Pożywienie pieczone na ogniu przyspieszyło ewolucję człowieka i rozwój ludzkiego mózgu - uważa amerykański antropolog. O prowadzonych przez niego badaniach na małpach informuje tygodnik "New Scientist".

Być może brak kontaktu z cywilizacjami pozaziemskimi jest spowodowany tym, że dotychczas szukaliśmy ich nie tam gdzie powinniśmy - sugerują astronomowie na zjeździe American Astronomy Society w St Louis.

Mamuty włochate, które zamieszkiwały Syberię, dzieliły się na dwie podgrupy - informują genetycy na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences". Jak dodają, za wcześnie jeszcze na rozstrzygnięcie, czy były to osobne gatunki, czy podgatunki.

Liczba rekinów w Morzu Śródziemnym zmniejszyła się o 97 proc. w ciągu ostatnich 200 lat, zagrażając równowadze ekologicznej tego akwenu - wynika z opublikowanego raportu.

Francja musi się przyłożyć do ochrony chomików żyjących na wolności. W przeciwnym razie może grozić jej sąd i grzywna w wysokości kilku milionów euro - ostrzegł unijny komisarz ds. środowiska Stawros Dimas.

Szesnastowieczne polichromie odkryli konserwatorzy przy okazji prac w zakrystii kaplicy biskupa Piotra Tomickiego w katedrze wawelskiej - donosi "Dziennik Polski". Pomieszczenie w ostatnich latach używane było jako magazyn.

Skracający się okres orbitalny "gorącego Jowisza" OGLE-TR-111b może być efektem istnienia w układzie planety o masie Ziemi - informują astronomowie w artykule złożonym do druku w czasopiśmie "Astrophysical Journal Letters".

66. rocznica pierwszej zbiorowej ucieczki więźniów z niemieckiego obozu Auschwitz minie we wtorek. W buncie i ucieczce wzięło udział ok. 50 więźniów - wolność odzyskało tylko dziewięciu.

Natryskując za pomocą atomizera jedną z niezbędnych warstw ogniwa paliwowego, produkującego energię elektryczną z energii chemicznej, można nie tylko zaoszczędzić czas produkcji samego ogniwa, ale również pieniądze, gdyż nowo opracowane urządzenie wymaga zastosowania znacznie mniejszej ilości drogiej platyny (katalizatora), donosi "Physical Chemistry Chemical Physics".