Świat nauki (archiwalne artykuły)

Startująca z kosmodromu na przylądku Canaveral rakieta nośna Delta wyniosła w środę na orbitę wokółziemską amerykański automatyczny teleskop promieni gamma, który ma pomóc w badaniu m.in. czarnych dziur i pól magnetycznych gwiazd o wysoce zagęszczonej materii.
13 czerwca 1958 roku uchwałą Rady Ministrów powołano Ochotnicze Hufce Pracy, których zadaniem miało być niesienie pomocy w rozwijaniu gospodarki narodowej oraz stworzenie młodzieży możliwości zdobywania podstawowych umiejętności zawodowych. Hufce działają do dziś.
Odkryto mechanizm, dzięki któremu układ odpornościowy organizmu jest ostrzegany o infekcji wirusem wątroby typu C - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".
Mózg pszczół, podobnie jak człowieka, charakteryzuje się lateralizacją. Oznacza to, że każda półkula mózgu specjalizuje się w innych zadaniach - informują naukowcy na łamach "Public Library of Science ONE".
Prehistoryczni mężczyźni zabijali "rywali" z sąsiednich plemion, aby odbierać im kobiety - sugerują brytyjscy naukowcy. Badacze z Durham University przeanalizowali jeden z grobów w Talheim w Niemczech, gdzie znaleziono szkielety sprzed 7 tys. lat. Odkryli tam praktycznie tylko szczątki mężczyzn i dzieci.
Trzeba zakazać nagrywania filmów premierowo emitowanych w telewizji co utrudni nielegalną dystrybucje kopii w internecie - uważa MPAA (Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Filmowego)
Pożywienie pieczone na ogniu przyspieszyło ewolucję człowieka i rozwój ludzkiego mózgu - uważa amerykański antropolog. O prowadzonych przez niego badaniach na małpach informuje tygodnik "New Scientist".
Być może brak kontaktu z cywilizacjami pozaziemskimi jest spowodowany tym, że dotychczas szukaliśmy ich nie tam gdzie powinniśmy - sugerują astronomowie na zjeździe American Astronomy Society w St Louis.
Mamuty włochate, które zamieszkiwały Syberię, dzieliły się na dwie podgrupy - informują genetycy na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences". Jak dodają, za wcześnie jeszcze na rozstrzygnięcie, czy były to osobne gatunki, czy podgatunki.
Liczba rekinów w Morzu Śródziemnym zmniejszyła się o 97 proc. w ciągu ostatnich 200 lat, zagrażając równowadze ekologicznej tego akwenu - wynika z opublikowanego raportu.
Francja musi się przyłożyć do ochrony chomików żyjących na wolności. W przeciwnym razie może grozić jej sąd i grzywna w wysokości kilku milionów euro - ostrzegł unijny komisarz ds. środowiska Stawros Dimas.
Szesnastowieczne polichromie odkryli konserwatorzy przy okazji prac w zakrystii kaplicy biskupa Piotra Tomickiego w katedrze wawelskiej - donosi "Dziennik Polski". Pomieszczenie w ostatnich latach używane było jako magazyn.
Skracający się okres orbitalny "gorącego Jowisza" OGLE-TR-111b może być efektem istnienia w układzie planety o masie Ziemi - informują astronomowie w artykule złożonym do druku w czasopiśmie "Astrophysical Journal Letters".
66. rocznica pierwszej zbiorowej ucieczki więźniów z niemieckiego obozu Auschwitz minie we wtorek. W buncie i ucieczce wzięło udział ok. 50 więźniów - wolność odzyskało tylko dziewięciu.
Natryskując za pomocą atomizera jedną z niezbędnych warstw ogniwa paliwowego, produkującego energię elektryczną z energii chemicznej, można nie tylko zaoszczędzić czas produkcji samego ogniwa, ale również pieniądze, gdyż nowo opracowane urządzenie wymaga zastosowania znacznie mniejszej ilości drogiej platyny (katalizatora), donosi "Physical Chemistry Chemical Physics".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności