
Pierwsze ptaki na Ziemi miały stopy podobne do dinozaurzych. Dokładniej do dinozaurów teropodów - czytamy w najnowszym numerze tygodnika "Science". Według naukowców, to kolejny dowód na to, że dzisiejsze ptaki pochodzą od dinozaurów.

Znaleziono pierwszy dowód na to, że kiedyś na Ziemi żyły trawożerne dinozaury - czytamy w najnowszym "Science". Badacze odkryli maleńkie kawałki skrzemieniałych roślin trawiastych w skamieniałych odchodach zauropodów, które w późnej kredzie (ok. 65 mln lat temu) zamieszkiwały obszar dzisiejszych Indii.

W Patagonii argentyńscy paleontolodzy natrafili na skamieniałe szczątki krokodyla, który zamieszkiwał oceany ponad 140 milionów lat temu. Nazwali go Godzilla, gdyż kształtem głowy i uzębieniem przypominał bardziej dinozaura niż krokodyla - czytamy na stronie Nature.com.

Pierwsze samoloty skonstruowane przez braci Wright były dwupłatowcami, potem zaczęto produkować jednopłaty. W przyrodzie było podobnie - twierdzą amerykańscy naukowcy. Ich zdaniem, 125 milionów lat temu istniały dinozaury posiadające dwie pary skrzydeł - czytamy w "Nature".

W amerykańskim stanie Wyoming grupa naukowców znalazła ślady nieznanego dwunożnego dinozaura, który potrafił pływać. Ślady zidentyfikowano w miejscach, które 165 milionów lat temu leżały na linii brzegowej śródlądowego morza, pokrywającego zachodnią część dzisiejszego USA.

W Argentynie odnaleziono prawie kompletne szczątki małego dinozaura spokrewnionego ze współczesnymi ptakami. Znalezisko sprzed 90 mln lat wskazuje, że ta grupa dinozaurów, zwanych dromeozaurami, mogła pojawić się na Ziemi o wiele wcześniej niż dotychczas przypuszczano - już w okresie jurajskim.

Pradawne morskie gady o długich szyjach, elazmozaury, żywiły się głównie skorupiakami i mięczakami zamieszkującymi dno morskie, nawet do 30 metrów głębokości - twierdzą australijscy paleontolodzy. Dotychczas sądzono, że długie szyje służyły im jedynie do wyławiania ryb z wody - czytamy na stronie NewScientist.com

Szczątki dwóch nieznanych wcześniej gatunków latających gadów sprzed 120 milionów lat znaleziono w północno-wschodnich Chinach - ogłosili naukowcy na łamach ostatniego "Nature".

Jadalne bulwy pomogły naszym przodkom w "zejściu z drzew" - dowodzą antropolodzy amerykańscy. Bodźcem do zasiedlenia sawanny przez wczesne hominidy mogła być obfitość jadalnych bulw i korzeni, które wcześniej nasi przodkowie znali z lasów deszczowych - informuje serwis internetowy "EurekAlert".

Neandertalczycy rośli w podobnym tempie jak my. Wskazują na to najnowsze wyniki badania ich zębów opublikowane w ostatnim numerze tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Rozpiętość skrzydeł pterozaurów mogła sięgać nawet 18 metrów, a więc dwukrotnie więcej niż dotąd sądzono - twierdzi angielski paleontolog.

Potężne kły mastodonta sprzed około trzech milionów lat znaleziono w północnej Grecji. Kły maja po około pięć metrów długości i każdy waży tonę - donoszą we wtorek greckie media.

Angielscy naukowcy zidentyfikowali najbliższego współcześnie żyjącego krewniaka jednego z gatunków wymarłych ssaków - jelenia olbrzymiego. Jest nim zamieszkujący tereny Wielkiej Brytanii daniel płowy - podaje serwis "Nature".

Olbrzymie pingwiny przemierzały teren obecnego Peru już ponad 40 mln lat temu - o wiele wcześniej, niż naukowcy ocenili czas rozprzestrzenienia tych nielotów w cieplejszy klimat - informuje najnowszy numer "Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS).

Pierwsze skamieniałości szympansów odnaleziono w trakcie badań na terenie wschodniej Afryki. Szczegóły odkrycia zostały opublikowane na łamach ostatniego numeru magazynu "Nature".