
Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) obchodzi właśnie 50. urodziny. Urząd został powołany 29 lipca 1958 roku przez prezydenta Eisenhowera na mocy "National Aeronautics and Space Act" jako instytucja mająca odpowiadać za narodowy program lotów kosmicznych.

Około 45 tysięcy Japończyków wzięło w środę w Hiroszimie udział w obchodach 63. rocznicy zrzucenia na to miasto pierwszej w dziejach ludzkości bomby atomowej.

Od kwietnia przyszłego roku nie będzie można kupić na terenie Polski wyrobów medycznych zawierających rtęć, m.in. termometrów i ciśnieniomierzy - poinformowała wiceprezes Urzędu ds. Wyrobów Medycznych Joanna Kilkowska.

Naukowcy zidentyfikowali najmniejszego węża na świecie. Cienki jak spaghetti wężyk, długości około 10 cm, zamieszkuje pod kamieniami na karaibskiej wyspie Barbados.

Przebadanie pozostałości pochodzących z tzw. "okresu postakadyjskiego", obejmującego ostatnie dwa stulecia III tysiąclecia p.n.e., to główny cel zaplanowanego na trzy lata programu badawczego, który realizowany jest wspólnie przez archeologów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierowanych przez dr hab. Rafała Kolińskiego, oraz z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Japońscy i mongolscy uczeni odkryli kompletny szkielet młodego dinozaura sprzed 70 milionów lat - podało japońskie muzeum przyrodnicze.

Amerykański lądownik Phoenix, który od 70 dni bada powierzchnię Marsa w poszukiwaniu wody (jej obecność została potwierdzona przez sondę w czwartek, 31 lipca) oraz ewentualnych śladów życia, dokonał jeszcze jednej ciekawej obserwacji - zarejestrował przebieg marsjańskich białych nocy.

Około 400 studentów z ponad 30 krajów świata zjedzie do Krakowa na rozpoczynającą się 6 sierpnia XXIII Międzynarodową Konferencję Studentów Fizyki ICPS 2008 (International Conference oof Physics Students).

Płynne paliwo uzyskiwane z glonów (algi) o identycznym składzie chemicznym, co ropa, ale nie przyczyniające się do zmian klimatu, jest lepszym rozwiązaniem dla niedoboru energii niż biopaliwa - pisze piątkowy "The Guardian" wskazując na pionierskie prace firmy Sapphire Energy z San Diego w USA.

1 sierpnia zakończyły się badania archeologiczne odkrytego w 2005 roku na boisku szkolnym w Gogolewie (Pomorskie) cmentarzyska, pochodzącego z VII w p.n.e.

Zakładany na plecy aparat, dzięki któremu ma być możliwy swobodny, półgodzinny lot zademonstrowano podczas pokazu eksperymentalnych statków powietrznych w Oshkosh, w stanie Wisconsin.

Skamieniałość drobnego skorupiaka - małżoraczka, znaleziona w Antarktyce, świadczy o tym, że 14 mln lat temu ten kontynent był dużo cieplejszy niż obecnie - informują naukowcy na łamach pisma "Proceedings of the Royal Society B".

Badająca grunt Marsa sonda Phoenix potwierdziła istnienie wody na tej planecie - podała amerykańska agencja kosmiczna NASA. "Mamy wodę" - brzmiał lakoniczny komunikat przekazany przez NASA.

Wędrujący po Paryżu turyści nie znajdą już we francuskiej stolicy Muzeum Włodzimierza Lenina. Francuska Partia Komunistyczna sprzedała je, by ratować swą marną kondycję finansową - donosi w najnowszym numerze tygodnik "Le Nouvel Observateur".

Kobiety, które cierpią na migreny z aurą i posiadają specyficzny wariant pewnego genu są bardziej narażone na ryzyko choroby serca oraz udaru mózgu, informuje pismo "Neurology".