Świat nauki (archiwalne artykuły)

Dzięki naukowcom z Centrum Doskonałości Wicomm Politechniki Gdańskiej, na rynku pojawią się oryginalne polskie technologie bezprzewodowe. Na targach Technicon Innowacje 2008 w Gdańsku zaprezentowano m.in. trzy wynalazki gotowe do wdrożenia w praktyce gospodarczej.
Paleontolodzy bardzo długo zastanawiali się nad funkcją ogromnych kostnych czubów, które dinozaury kaczodziobe nosiły na głowach.
Amerykańska sonda Messenger, podążająca w kierunku Merkurego, osiągnęła kilka dni temu największą prędkość względem Słońca, nieco ponad 60 kilometrów na sekundę.
Nowa metoda określania DNA pozwoli na znaczne przyśpieszenie wykrywanie sprawców np. gwałtów. Metodę tę, wykorzystującą ultradźwięki, opracowali naukowcy z Uniwersytetu Lund w Szwecji we współpracy z kolegami z Uniwersytetu Virginia w USA.
Ekipa inżynierów z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie pojedzie do ośrodka Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN pod Genewą. Pomogą naprawić uszkodzenia w akceleratorze LHC - poinformował dyrektor instytutu prof. Marek Jeżabek.
Bonobo, gatunek małp blisko spokrewniony z szympansami, bardzo długo uważany był przez naukowców za odznaczający się bardzo pokojowym usposobieniem. Najnowsze badania dowodzą jednak, że bonobo posuwają się agresywnych zachowań, takich jak polowania na inne małpy - informują naukowcy w "Current Biology".
25 najlepszych rozwiązań i technologii środowiskowych, które zostały wdrożone i przyniosły efekty ekologiczne, ekonomiczne i społeczne zostanie zaprezentowanych na wystawie "Polska nauka i innowacje dla Środowiska" podczas tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Ekologicznych POLEKO 2008 (Poznań, 27-30 października) oraz Międzynarodowych Targów Technologii środowiskowych POLLUTEC 2008 (Lyon, 2-5 grudnia) - informuje Izabela Ratman-Kłosińska z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach.
Zakończył się drugi sezon prac w Tell er-Retaba, stanowisku badanym pod kierunkiem dr. Sławomira Rzepki z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. W starożytności miejsce to miało strategiczne znaczenie, strzegąc szlaku łączącego Egipt z Syropalestyną.
W niedzielę wystrzelono sondę IBEX, której zadaniem będzie badanie samego skraju Układu Słonecznego, czyli miejsca, gdzie wiatr słoneczny zderza się z materią międzygwiazdową - poinformowała NASA.
Francuska firma Heuliez, we współpracy z firmą Michelin i operatorem telefonii komórkowej Orange, przygotowuje się do wypuszczenia na rynek przyszłościowego, elektrycznego samochodu o nazwie Will.
Przedstawiciele państw członkowskich Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) będą we wtorek w Genewie uroczyście inaugurować działalność nowego potężnego akceleratora cząstek elementarnych LHC. Tymczasem instalacja wciąż jest w naprawie po awarii 19 września, zacznie działać na wiosnę.
Zakopane obchodzi 75-lecie nadania mu praw miejskich. "Z historią naszego miasta związane są wspaniałe postaci artystów, twórców, naukowców, noblistów, którzy tutaj przebywali" - powiedział burmistrz Zakopanego, Janusz Majcher.
Mała planetoida, która ponad tydzień temu zderzyła się z Ziemią, była obserwowana przez satelity szpiegowskie Stanów Zjednoczonych - poinformowała NASA.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest uwarunkowane genetycznie. Naukowcy z Niemiec odkryli wariant sekwencji odpowiedzialny za zwiększenie ryzyka tej choroby. Wyniki opublikowano na łamach pisma "Nature Genetics".
Wzrost średnich temperatur zaledwie o 2 stopnie Celsjusza może mieć zgubny wpływ na populacje kangurów, zwierząt będących ikoną Australii - informuje pismo "Physiological and Biochemical Zoology".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności