Świat nauki (archiwalne artykuły)

Harcerskim apelem pamięci, salwą honorową oraz złożeniem wieńców przed Pomnikiem Krzyżem upamiętniającym miejsce stracenia gen. Romualda Traugutta i czterech innych członków Rządu Tymczasowego uczczono w czwartek 146. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.
Trzy nowe warianty genów, które zwiększają ryzyko otyłości u dzieci - zidentyfikował międzynarodowy zespół naukowców. Informację podaje pismo "Nature Genetics". Badacze mają nadzieję, że nowe odkrycie pomoże identyfikować małe dzieci narażone na chorobliwą otyłość.
Jeden z bohaterów filmu "Happy Feet: Tupot małych stóp", pingwin skalny o imieniu Lovelace, prawdopodobnie byłby równie zaniepokojony jak naukowcy na wieść o tym, że populacja jego krewnych zmniejszyła się o 90 proc. w ciągu ostatnich 50 lat.
Podczas zalotów samiec i samica komarów wykonują "pieśń miłosną" dostrajając do siebie nawzajem tempo uderzeń swych skrzydełek. Cienkie bzyczenie komarzycy to dla człowieka sygnał alarmowy - ostrzeżenie przed ugryzieniem. Dla samca, który macha skrzydełkami podczas lotu w innym tempie niż samica tego samego gatunku, czyli wydaje inny dźwięk, to pociągające wezwanie.
Prace archeologiczne prowadzone na stanowisku w południowej Bułgarii doprowadziły do odkrycia śladów starożytnej cywilizacji - donosi serwis internetowy FOCUS Information Agency.
Jak zbliżyć do siebie tak odległe dziedziny racjonalnego opisu i wyjaśniania rzeczywistości jakimi są metafizyka i mechanika kwantowa?
Na konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek późnym wieczorem czasu polskiego, amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) ogłosiła, że istnieją dowody na to, że Czerwona Planeta jest w sensie biologicznym lub geologicznym żywa.
B. prezydent Aleksander Kwaśniewski, b. premier Tadeusz Mazowiecki, twórca "Gazety Wyborczej" Adam Michnik - to niektórzy uczestnicy zaplanowanej na 5 lutego w Sejmie konferencji z okazji 20. rocznicy porozumień Okrągłego Stołu.
Co setny mieszkaniec świata jest nosicielem wrodzonej mutacji genu MYBPC3 prowadzącej do formowania się w organizmie nieprawidłowych białek, wywołujących niewydolność pracy serca i atak - wynika z badań na Uniwersytecie Maduraj Kamaraj w Indiach.
Nie słynna czapka, ale płaszcz niewidka może wkrótce wisieć u nas w szafie! Amerykańscy i chińscy naukowcy zrobili kolejny krok na drodze stworzenia płaszcza zapewniającego niewidzialność.
Rolnicy mogą pomóc spowolnić ocieplanie się klimatu, wybierając takie rośliny uprawne, które odbijają promienie słoneczne z powrotem w przestrzeń kosmiczną - informuje pismo "Current Biology".
Koralowce, które tworzą Wielką Rafę Koralową u wybrzeży Australii, rosną dziś wolniej niż kiedykolwiek. Naukowcy zbadali 328 kolonii dużych i wiekowych koralowców, których ciała ulegają z biegiem czasu zwapnieniu.
Zespół hiszpańskich archeologów odkrył w środkowym Egipcie starożytne pozostałości sprzed ponad 4000 lat - donosi serwis internetowy Egypt State Information Service.
Tworzenie warunków dla rozwoju nowych technologii to furtka do wyjścia z kryzysu gospodarczego - wskazuje wykładowca Uniwersytetu Stanforda, specjalista energetyki i budownictwa dr Piotr Moncarz.
Piece ziemne wypełnione wielkimi kamieniami, znajdowane na terenie Ameryki Północnej, a także części Europy i Azji, świadczą o tym, że nasi przodkowie sprzed 10 tys. lat piekli w nich twarde bulwy roślin, które były ważną częścią ich diety. O badaniach archeologów amerykańskich informuje serwis "ScienceDaily"
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności