Świat nauki (archiwalne artykuły)

Wyniki badań potwierdzają, że cząstka zaobserwowana w CERN w lipcu zeszłego roku to bozon Higgsa.
Młodzi naukowcy w niekonwencjonalny, niepozbawiony humoru sposób starają się oswoić ludzi z fizyką. Poprzez portal http://www.fiztaszki.pl/ można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy związanych z fizyką.
Ruszył konkurs "Eksperyment Łańcuchowy" skierowany do uczniów i studentów. Jego ideą jest skonstruowanie urządzenia, które wykorzystując jak najwięcej zjawisk fizycznych, przetransportuje metalową kulkę z jednego swojego końca na drugi. Organizatorem jest Instytut Fizyki UJ.
Naukowcy odkryli zjawisko nadprzewodnictwa w ziarnach grafitu w temperaturze pokojowej. Dzięki temu odkryciu możliwe będzie stworzenie tanich nadprzewodników działających w tej temperaturze.
Tegoroczni nobliści w dziedzinie fizyki Serge Haroche i David J. Wineland odkryli niezależnie od siebie metodę pomiaru pojedynczych cząstek oraz kontrolowania ich bez zmiany ich kwantowej natury.
Fale grawitacyjne o amplitudzie mniejszej niż rozmiar protonu to jeden z nieuchwytnych fenomenów fizyki. Szansą na zaobserwowanie ich mają być detektory wykorzystujące zjawisko splątania. Metoda ta jest bardzo precyzyjna, więc być może jest szansa, że uda się je wreszcie zobaczyć.
W pewnych warunkach obiekty znacznie różniące się kształtem mogą dla obserwatora wyglądać tak samo. Okazuje się bowiem, że widma fal rozchodzących się w różnych układach po rozproszeniu mogą być bliźniaczo podobne. Wyniki badań nad rozpraszaniem promieniowania w przyszłości mogą znaleźć zastosowania w akustyce, przy projektowaniu sal koncertowych i tłumieniu hałasu, w elektronice i telekomunikacji, a nawet w technice wojskowej.
Naukowcy odkryli, że otwory wykonane w arkuszu grafenu przy pomocy mikroskopu elektronowego "zarastają" nowym grafenem.
Komora bezechowa oraz pogłosowa na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki - jedno z najciekawszych miejsc Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (reportaż autorstwa URSSTV)
CERN ogłosił odkrycie cząstki, wszystko wskazuje, że to bozon Higgsa. Nowa cząstka ma masę ok. 126 GeV. Zespół eksperymentu ATLAS uzyskał podobne wyniki.
Przez wielu uznawany za najbardziej obiecujący materiał przyszłości, grafen wciąż pozostaje substancją drogą i trudną do wyprodukowania. Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN oraz Institut de Recherche Interdisciplinaire w Lille opracowali tanią metodę wytwarzania wielowarstwowych pokryć grafenowych. Nowy sposób nie wymaga użycia specjalistycznej aparatury i może zostać zrealizowany w praktycznie każdym laboratorium.
W Chinach uczeni opracowali rozwiązanie z naprowadzającym wiązkę fotonów laserem, umożliwiającym teleportację fotonową na odległość aż 97 kilometrów. System skonstruowany na podobnej zasadzie, zastosowany do komunikacji satelitarnej może ułatwić powstanie stałego kwantowego łącza satelitarnego.
Aktywność Słońca może wpływać m.in. na pracę satelitów czy na proces dostarczania prądu, ale można już prognozować groźne rozbłyski słoneczne i uchronić przed ich działaniem instalacje techniczne.
Ponieważ co pewien czas spotykamy na swojej drodze burzę, warto przeczytać jak się podczas niej zachowywać. Otóż w czasie burzy nie wolno się kąpać, chodzić na spacery, stawać pod samotnie rosnącymi drzewami, ponieważ prąd wyładowania przepływający rdzeniem drzewa doprowadza do gwałtownego odparowania znajdującej się w nim wody i w efekcie bardzo groźnego wybuchu.
Wśród fizyków panuje zgodna opinia, że zjawiska związane z przepływem laminarnym zostały już dobrze poznane i szczegółowo opisane od strony teoretycznej. Zaobserwowano jednak, że krople substancji chemicznych, płynące w cieczy nośnej wewnątrz kanalików w niektórych układach mikrofluidycznych, nie zawsze zachowują się tak jak oczekiwano.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności