Świat nauki (archiwalne artykuły)

STYCZEŃ
2.01 - rusza czwarta edycja programu GreenEvo, promującego polskie innowacyjne zielone technologie
11.01 - Główny Inspektor Ochrony Środowiska Andrzej Jagusiewicz informuje, że na dnie Bałtyku spoczywa ponad 50 tys. ton zatopionej podczas II wojny światowej poniemieckiej broni chemicznej, w tym iperytu i fosgenu
Śląscy naukowcy uważają, że od 70 do 85 proc. dzieci badanych pod kątem wpływu zanieczyszczeń powietrza na ich układ oddechowy miało niekorzystne objawy i dolegliwości. Pojawiały się one zwykle nie w dniu gdy panował smog, ale od jednego do trzech dni później.
Szybkie i skuteczne oczyszczanie gleb z pestycydów, w tym środka owadobójczego DDT, umożliwia wynalazek naukowców z Rzeszowa. W kilkanaście godzin pozwala on obniżyć stężenie większości pestycydów w glebie o ponad 90 proc.
Największymi wytwórcami metanu, gazu przyczyniającego się do globalnego ocieplenia mogą być bakterie współpracujące z innym gatunkiem, który dostarcza im elektronów – informuje pismo „Energy and Environmental Science”.
Nie ropa, czy gaz, a wiatr, słońce i atom mają być głównymi źródłami energetycznymi w Arabii Saudyjskiej za niespełna 20 lat. Największa gospodarka Zatoki Perskiej planuje ograniczać użycie tradycyjnych surowców i rozbudowywać energetykę odnawialną.
Władze USA rozpoczęły w czwartek niszczenie ponad sześciu ton zarekwirowanej w ciągu 25 lat kości słoniowej i przedmiotów z niej wykonanych. Waszyngton uważa, że takie działanie pozwoli walczyć z czarnym rynkiem handlu tym surowcem.
Do doliny Noteci powróci gatunek, który wyginął tam ponad 30 lat temu, a w całej Polsce przetrwał tylko w jednym miejscu na Dolnym Śląsku. Pięć tys. bulw mieczyka błotnego posadzą tam przyrodnicy Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra".
Zanieczyszczenie drobinami plastiku dotyczy nie tylko środowiska morskiego, ale stanowi też coraz większe zagrożenie dla jezior - podają naukowcy na łamach "Current Biology".
45 MW wynosi moc zainstalowana w farmie wiatrowej w Nowym Stawie (Pomorskie). Park Wiatrowy Nowy Staw o wartości ponad 70 mln euro został w środę uroczyście otwarty. 22 turbiny wiatrowe na powierzchni ok. 50 ha należą do RWE Renewables Polska.
W pobliżu zbiorników ze skażoną wodą na terenie japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I odkryto wyciek silnie radioaktywnej wody. Szacuje się, że wyciekło nawet ok. 300 ton cieczy - poinformował we wtorek operator elektrowni firma TEPCO.
Lód w Arktyce coraz słabiej odbija słoneczne światło, przez co coraz szybciej topnieje - informują naukowcy w "Nature Climate Change".
W ciągu ostatnich 65 mln lat klimat nie zmieniał się tak szybko jak obecnie – dowodzą naukowcy na łamach tygodnika „Science”.
Lasów w Polsce przybywa - oceniają leśnicy z okazji ogólnopolskiego Święta Lasu, które obchodzimy w dniach 20-27 kwietnia. W ciągu ostatnich 68 lat lesistość kraju wzrosła z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie.
Zdaniem badaczy letniego zasięgu lodu morskiego w Arktyce pytanie o uwolnienie tej części świata od lodu na lato nie brzmi "czy", tylko "kiedy". Stanie się to szybciej, niż można sądzić - przed rokiem 2050, a może już nawet za 10-20 lat - ostrzegają.
Lądolód Antarktydy Zachodniej (WAIS) ociepla się znacznie bardziej, niż do tej pory szacowano. Dane odnotowane przez stację Byrd Station świadczą o tym, że od 1958 roku nastąpił tam wzrost średnich rocznych temperatur o 2,4 st. Celsjusza, czyli postępuje on trzykrotnie szybciej niż na reszcie globu.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności