Świat nauki (archiwalne artykuły)

Odkrycie genu IFRD1, wpływającego na stan nieuleczalnej, wrodzonej i genetycznie uwarunkowanej choroby, mukowiscydozy, może utorować drogę do nowych terapii - informuje "Nature".
W Arktyce i Antarktyce ubywa zapasów śniegu i lodu, co wywiera wpływ na stan flory i fauny w tych regionach, a także globalną cyrkulację oceaniczną i atmosferyczną oraz poziom mórz.
Osoby wierzące mniej się przejmują swoimi błędami, a jednocześnie rzadziej je popełniają - wynika z najnowszych badań, które przeprowadzili naukowcy z Kanady.
Zespół archeologów z Warszawy od trzech lat prowadzi ratownicze badania wykopaliskowe na starożytnym cmentarzysku w Pomietowie (gmina Dolice).
Badania DNA neandertalczyków nie dostarczają żadnych dowodów na to, żeby mieli oni krzyżować się z ludźmi - poinformowali naukowcy podczas spotkania American Association for the Advancement of Science, które odbyło się w ubiegłym tygodniu w Chicago. Ich wnioski oparte są na zsekwencjonowaniu genomu neandertalczyka.
W centrum odległego kwazara oznaczonego symbolem SDSS J153636.22+044127.0 znajdują się dwie supermasywne czarne dziury, które krążą wokół wspólnego środka masy z okresem około 100 lat -informuje najnowszy numer czasopisma "Nature".
65 lat temu, 10 marca 1944 r., w ruinach warszawskiego getta Niemcy rozstrzelali Emanuela Ringelbluma - wybitnego historyka, działacza społecznego i politycznego związanego z partią Poalej Syjon-Lewica, organizatora Podziemnego Archiwum Getta - zwanego Archiwum Ringelbluma.
Chcesz spotkać się ze specjalistami w dziedzinie genetyki i inżynierii genetycznej, poeksperymentować w laboratorium biologii molekularnej, poznać, co jest zapisane w DNA?
Amerykański budżet na rok 2012, przygotowywany przez ekipę Baracka Obamy, zakłada wykorzystanie zysków z handlu emisjami gazów cieplarnianych - potwierdził rzecznik Białego Domu Robert Gibbs.
Łosie w Biebrzańskim Parku Narodowym (BPN) mają się dobrze, ich liczba nawet nieco wzrasta - takie są wnioski z zimowego liczenia tych zwierząt - poinformował wicedyrektor BPN Tadeusz Sidor. Dolina Biebrzy jest polską ostoją będących pod ochroną łosi.
Liczne obozowiska istot praludzkich i narzędzia z najstarszego okresu epoki kamienia - dolnego paleolitu - odkryli kilka dni temu na sudańskiej pustyni Bajuda naukowcy z Gdańskiego Muzeum Archeologicznego - informuje kierownik ekspedycji Henryk Paner.
Naukowcy zakończyli sekwencjonowanie pełnego genomu neandertalczyka, wymarłego około 30 tys. lat temu bliskiego krewniaka człowieka. W tym roku genom ma zostać opublikowany - informuje serwis internetowy "Nature".
Przy pomocy teleskopu VLT astronomowie zbadali atmosferę Plutona. Odkryli, że jest cieplejsza niż powierzchnia tej planety karłowatej. Znaleźli też nieoczekiwanie dużo metanu - informuje "Astronomy & Astrophysics".
Wykrycie przez naukowców z USA nowych funkcji genu Ctip2 może utorować drogę do hodowli zastępczych zębów w laboratorium, eliminując potrzebę leczenia zębów przez borowanie i wypełnianie ubytku - donoszą brytyjskie media, powołując się na publikację "The Proceedings of the National Academy of Sciences".
Lodowce znajdujące się na Wyżynie Tybetańskiej, zaopatrujące w wodę największe chińskie rzeki potnieją w zastraszającym tempie - donosi serwis ScienceDaily.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności