Świat nauki (archiwalne artykuły)

Irańscy archeolodzy odkryli na stanowisku w północnym Iranie cylindryczną pieczęć sprzed ponad 3500 lat - donosi serwis internetowy Persian Journal.
Neandertalczycy żyli prawdopodobnie dość krótko. Większość umierała około trzydziestego roku życia - poinformowali naukowcy podczas dorocznej konferencji The American Association for the Advancement of Science, która odbyła się w lutym w Chicago.
Ziemia nie ma realnej ochrony przed zagrożeniami jakie stwarzają meteoryty - powiedział kierownik naukowy Instytutu Astronomii Rosyjskiej Akademii Nauk Aleksandr Bojarczuk.
Zanieczyszczone przez ropę i olej napędowy plaże na wschodnim wybrzeżu Australii uznane zostały za strefę klęski. Jak podano w Sydney, zanieczyszczenia obejmują ponad 60 kilometrów wybrzeża w Queenslandzie.
Szympansy potrafią tworzyć w swoim mózgu geometryczną mapę otoczenia, dzięki czemu przemieszczają się z jednego punktu do drugiego niemal w linii prostej - informuje "New Scientist".
Belgijscy archeolodzy odnaleźli w Egipcie grobowiec sprzed około 3500 lat, który został pierwotnie odkryty w XIX wieku i zaginął przykryty piaskiem - donosi serwis internetowy Yahoo News.
Opracowano nowatorską metodę ustalania masy ciała dinozaurów na podstawie badań skamieniałych szkieletów. Wyniki badań ukazały się w najnowszym numerze "Public Library of Science ONE".
Japońskie statek kosmiczny z człowiekiem na pokładzie poleci na Księżyc między 2025 a 2030 rokiem. Przewiduje to rządowy plan, który analizują obecnie specjaliści z Komisji Badań Kosmicznych - informują tokijskie media.
Do końca bieżącego stulecia poziom wody w morzach i oceanach świata podniesie się o ponad metr, jeśli nie zostaną podjęte skuteczne działania przeciwko globalnemu ociepleniu.
W Afryce Południowej młode samce płaskiej jaszczurki wyposażone są w niezwykłą obronę. Uczestnicy wspólnej ekspedycji południowoafrykańskich i australijskich badaczy stali się świadkami zdumiewającej mimikry.
Badania archeologiczne mają potwierdzić czy we wskazanych przez georadar miejscach pod ziemią we Fromborku może się znajdować podest obserwacyjny Mikołaja Kopernika, tak zwane pavimentum.
Prehistoryczne gady pterozaury potrafiły latać dzięki kościom wypełnionym powietrzem i specjalnym workom powietrznym wypełniającym ich ciało - informują naukowcy na łamach pisma "Public Library of Science ONE".
Rakieta z teleskopem Kepler wystartowała w piątek czasu lokalnego (w sobotę nad ranem czasu polskiego) z Przylądka Canaveral na Florydzie - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA.
Nowe dowody, które ostatnio wyszły na jaw w Polsce, sugerują, iż Wielka Brytania wiedziała o planie wyzwolenia obozu zagłady w Auschwitz, który opracował rotmistrz Witold Pilecki - pisze na łamach czwartkowego wydania dziennika "The Times" Ben Macintyre.
Terapia genowa otyłości daje obiecujące wyniki w testach na myszach - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Medicine". Otyłość jest uważana za jedną z plag naszych czasów. Jest to problem nie tylko natury estetycznej, ale i zdrowotnej - otyłość znacznie zwiększa ryzyko cukrzycy typu II, chorób serca i układu krążenia oraz niektórych nowotworów.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności