
Do 25 maja Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk czeka na zgłoszenia studentów, którzy chcą wziąć udział w wakacyjnych praktykach, podczas których będą realizowane małe projekty badawcze. Nad pracą żaków będą czuwali pracownicy naukowi Centrum.

Niektóre gatunki dinozaurów zbierały się w młodym wieku w stada i razem wędrowały. Te zwyczaje dinozaurów można było poznać dzięki odkryciu dużego skupiska szkieletów sprzed 90 mln lat - informują naukowcy amerykańscy i chińscy na łamach pisma "Acta Palaeontologica Polonica", wydawanego przez Polską Akademię Nauk.

Załoga promu Discovery, który od początku tygodnia cumuje przy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wyszła w sobotę na drugi z trzech przewidzianych podczas tej misji spacerów kosmicznych.

Niewielkie różnice genetyczne wpływają nie tylko na czynność płuc u dzieci i młodzieży, ale też na ich podatność na działanie dymu papierosowego, nawet w życiu płodowym - wykazali naukowcy z USA.

U południowo-zachodnich wybrzeży Australii stado wielorybów wpłynęło na mieliznę i zostało wyrzucone na plażę. Co najmniej 67 z 80 zwierząt nie udało się uratować - poinformowało w poniedziałek radio ABC.

W Górskiej Szorii w obwodzie Kemerowskim (Syberia Zachodnia) zakończyła się w środę pierwsza w historii Rosji wyprawa, której członkowie poszukiwali człowieka śniegu.

Pozostałości kościoła z okresu bizantyjskiego odkryte zostały przez archeologów koło Jerozolimy - donosi serwis internetowy Haaretz.

Kości Człowieka Pekińskiego, przedstawiciela gatunku Homo erectus, mogą być o 200 tys. lat starsze niż dotąd szacowano - informują naukowcy w najnowszym wydaniu tygodnika "Nature".

Budowa systemu energetycznego Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) dobiegła końca w piątek, gdy astronauci rozłożyli ostatnią z czterech par paneli baterii słonecznych o rozpiętości ponad 70 metrów.

Wśród ponad 22 tys. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata ponad 6,5 tys. to Polacy. Biogramy 5374 z nich, uhonorowanych tym tytułem do 2000 r., znalazły się w pierwszym polskim wydaniu "Księgi Sprawiedliwych wśród Narodów Świata".

Pasożytniczy grzyb zwabia mrówkę w ustronne miejsce, zabija i wykorzystuje jej ciało do roznoszenia zarodników - informuje "New Scientist".

W Chinach podjęto decyzję o wydobyciu wraku XVI-wiecznego statku handlowego, który zatonął wraz z ładunkiem porcelany w Morzu Południowochińskim - donosi serwis internetowy China Daily.

Przyrodniczo cenna, unikatowa w Europie Dolina Rospudy nie będzie przecięta obwodnicą Augustowa. Trasa omijająca miasto przebiegnie przez miejscowość Raczki - zapowiedzieli 24 marca ministrowie.

Pierwsze konie zostały udomowione 5500 lat temu, czyli tysiąc lat wcześniej, niż się powszechnie uważa - poinformowało brytyjskie pismo "Science". Po raz pierwszy ludzie zdołali oswoić konie w północnych rejonach Kazachstanu, przylegających do dzisiejszej granicy z Rosją.

Wprowadzony 2 lutego na orbitę okołoziemską pierwszy irański satelita zakończył swoją misję - podała w czwartek telewizja teherańska.