
22 kwietnia rano dojdzie do efektownej koniunkcji zbliżającego się do nowiu Księżyca oraz jasnej Wenus - informuje dr hab Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Kompleks neolitycznych obiektów kultowych należących do przedstawicieli kultury amfor kulistych (2700 - 2000 lat p.n.e.) - m.in. megalit i grób ludzki - odkryli w Kowalu (woj. kujawsko- pomorskie) archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

19 kwietnia 1809 r. na przedpolach Warszawy pod Raszynem doszło do bitwy pomiędzy austriackim korpusem arcyks. Ferdynanda d'Este i wojskami polskimi dowodzonymi przez ks. Józefa Poniatowskiego. Austriacy pomimo dwukrotnej przewagi liczebnej nie zdołali przełamać polskich pozycji. Bitwa pozostała nierozstrzygnięta.

Zdeformowana czaszka dziecka sprzed ponad 500 tys. lat jest dowodem na to, że przodkowie człowieka opiekowali się upośledzonymi dziećmi - informują naukowcy hiszpańscy w tygodniku "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Na tarczy Słońca wciąż nie ma plam. Stan taki utrzymuje się już prawie miesiąc - informuje serwis NASA o nazwie SpaceWeather.

Potężna hiszpańska dynastia Habsburgów wymarła na skutek rzadkich schorzeń genetycznych, które zaostrzały liczne małżeństwa endogamiczne (między krewnymi) - poinformowali hiszpańscy naukowcy.

Naukowcy z irańskiego instytutu Royan w Isfahanie powiadomili w środę, że udało im się sklonować kozę. Tym samym Iran stał się piątym państwem, które z sukcesem przeprowadziło taki eksperyment, po USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Chinach.

Francuski koncern Renault i japoński Nissan chcą spopularyzować samochody o napędzie elektrycznym w Chinach. Wspólnie m.in. z tamtejszym ministerstwem finansów przygotują kampanię reklamową oraz zaprojektują sieć stacji ładowania akumulatorów - podały chińskie media.

Kiedy plaże Zatoki Gdańskiej pokrywają się glonami, letni wypoczynek nad morzem staje się utrudniony. Wielokrotnie dochodziło do zamykania nadmorskich kąpielisk nie tylko z powodu zakwitów glonów jednokomórkowych (sinic) lecz i masy gnijących makroglonów.

Archeolodzy podsumowali prace wykopaliskowe w Magnicach (woj. wrocławskie), gdzie przebadali wyjątkową osadę - należącą do przedstawicieli kultury przeworskiej - która była zamieszkana od końca I do początku IV wieku n.e.

Ponad 30 proc. ilości standardowo zużywanej energii pozwoli zaoszczędzić zbudowany w Katowicach Innowacyjny Budynek Energooszczędny.

Cień rzucany przez księżyc Saturna - Epimeteusz na pierścienie planety można obejrzeć na filmie zarejestrowanym przez sondę Cassini, która od 1997 roku bada system Saturna. Zjawisko jest konsekwencją ruchu planety wokół Słońca.

Na ukończeniu jest już ekshumacja szczątków ze zbiorowej mogiły znalezionej w centrum Malborka. Dotąd z grobu wydobyto kości należące do dwóch i pół tysiąca osób.

Niemiecka federalna minister rolnictwa Ilse Aigner (CSU) poinformowała we wtorek o wprowadzeniu zakazu uprawiania w Niemczech genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy odmiany MON 810.

W Czukotce po przybrzeżnych strefach regionu wyruszyła ekspedycja, której zadaniem jest obliczenie pogłowia białych niedźwiedzi.