
Szwedzki botanik Matts Thulin odkrył w Etiopii nieznane dotychczas nauce drzewo - nowy gatunek różowej akacji. Wielka ilość, być może miliony tych egzotycznych drzew, rośnie na obszarze kilku tysięcy kilometrów kwadratowych.

Rosyjscy archeolodzy prowadzący wykopaliska w północnym Egipcie odkryli kilka grobów zawierających mumie ozdobione złotymi maskami pośmiertnymi i inne artefakty - donosi serwis internetowy RIA Novosti.

W kwietniu i maju Ziemia odbija najwięcej światła słonecznego przyczyniając się do wyjątkowo intensywnego światła popielatego widocznego na tarczy Księżyca - informuje serwis NASA o nazwie SpaceWeather.

Już na początku maja zacznie się drugi etap badań terenowych polsko - syryjskiej misji wykopaliskowej kierowanej przez prof. Rafała Kolińskiego z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Potężny Tyrannosaurus rex był jednym z najgroźniejszych drapieżników epoki dinozaurów. Skamieniałość jego znacznie mniejszego przodka odkryto w Chinach - informują naukowcy w "Proceedings of the Royal Society B".

Cztery transgeniczne szczeniaki rasy beagle urodziły się w Korei Południowej. Pieski wytwarzają białko fluoryzujące, które sprawia, że pod wpływem ultrafioletu świecą na czerwono - informuje pismo "New Scientist".

Wyprawa naukowa "Legowisko" rosyjskiego oddziału międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF stwierdziła spadek populacji białych niedźwiedzi na arktycznym wybrzeżu Czukotki.

Archeolodzy odnaleźli na stanowisku w Pakistanie gliniane wyroby garncarskie z okresu 7000-2000 r. p.n.e. - donosi serwis internetowy Newkerala.

28 kwietnia 1924 r. w Warszawie rozpoczął działalność Bank Polski SA, posiadający wyłączne prawo emisji biletów bankowych, będących prawnym środkiem płatniczym. Z obiegu wycofano wówczas markę polską i wprowadzono złotego.

Organizatorzy akcji "International Astronomical Search Collaboration" potwierdzili właśnie odkrycie astronomiczne, którego autorami są wychowankowie jednego z toruńskich gimnazjów. Nowy obiekt znaleźli uczniowie Marcin Bartczak i Filip Szlaszyński.

Najważniejsze żeby nie przeszkadzać - tak o odkrywaniu fizyki przez najmłodszych mówi Andrzej Karbowski z Zakładu Dydaktyki Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Pomiędzy 100 tys. a 30 tys. lat temu neandertalczycy zamieszkiwali rozległy obszar rozciągający się od Europy do zachodniej Azji i Bliskiego Wschodu. Na łamach pisma "Public Library of Science" naukowcy dowodzą, że ci wymarli krewniacy ludzi dzielili się na trzy odmienne antropologicznie grupy.

Astronomowie wykryli oznaki występowania wody w najdalej jak dotąd położonym obszarze Wszechświata. Dzieli nas od niej dystans aż 11,1 miliarda lat świetlnych.

Brytyjski dziennik "The Independent" napisał, że powszechnie krytykowany za badania w dziedzinie genetyki prof. Panayiotis Zavos poinformował, iż niedawno sklonował 14 embrionów człowieka i 11 z nich wszczepił kobietom-ochotniczkom.

RWE zainwestuje w polską energetykę wiatrową około pół miliarda euro do roku 2015. We wrześniu br. odda do użytku pierwszą farmę wiatrową - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej Kevin McCullough, członek zarządu RWE Innogy.