Świat nauki (archiwalne artykuły)

Najnowsze badania geologiczne sugerują, że to nie uderzenie planetoidy spowodowało zagładę dinozaurów 65 mln lat temu. Zdaniem naukowców, bezpośrednią przyczyną mogły być raczej intensywne procesy wulkaniczne - informują badacze w "Journal of the Geological Society".
Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) i Wojskowy Instytut Badawczy w Waszyngtonie (NRL) ogłosiły właśnie nową kampanię obserwacyjną, która będzie prowadzona z wykorzystaniem sond STEREO. Celem projektu jest próba odnalezienia nowych ciał w okolicach ziemskich punktów libracyjnych L4 i L5.
200. rocznicę śmierci pułkownika Berka Joselewicza, żydowskiego kupca, który walczył w wojsku polskim i armii napoleońskiej, uczczono we wtorek w Kocku (Lubelskie), miejscu jego śmierci w 1809 r.
Naukowcy wykryli odmianę genu występującą u 65 proc. dzieci autystycznych. Jest to kadheryna 10 (CDH10). Gen jest najbardziej aktywny w obszarach mózgu odpowiedzialnych za mowę i interpretowanie zachowań społecznych - informuje pismo "Nature".
Nową, unikalną w skali kraju, dziedzinę badań nad interfejsami mózg-komputer (Brain Computer Interfaces BCI) rozwija dr Rafał Kuś z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (UW), stypendysta programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP).
W Niemczech rozpoczęła się we wtorek budowa elektrowni, która jest przedstawiana jako pierwsza siłownia produkująca energię elektryczną i paliwo wodorowe przy wykorzystaniu wiatru i biogazu - podała spółka Enertrag w komunikacie.
Szwedzki botanik Matts Thulin odkrył w Etiopii nieznane dotychczas nauce drzewo - nowy gatunek różowej akacji. Wielka ilość, być może miliony tych egzotycznych drzew, rośnie na obszarze kilku tysięcy kilometrów kwadratowych.
Rosyjscy archeolodzy prowadzący wykopaliska w północnym Egipcie odkryli kilka grobów zawierających mumie ozdobione złotymi maskami pośmiertnymi i inne artefakty - donosi serwis internetowy RIA Novosti.
W kwietniu i maju Ziemia odbija najwięcej światła słonecznego przyczyniając się do wyjątkowo intensywnego światła popielatego widocznego na tarczy Księżyca - informuje serwis NASA o nazwie SpaceWeather.
Już na początku maja zacznie się drugi etap badań terenowych polsko - syryjskiej misji wykopaliskowej kierowanej przez prof. Rafała Kolińskiego z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
Potężny Tyrannosaurus rex był jednym z najgroźniejszych drapieżników epoki dinozaurów. Skamieniałość jego znacznie mniejszego przodka odkryto w Chinach - informują naukowcy w "Proceedings of the Royal Society B".
Cztery transgeniczne szczeniaki rasy beagle urodziły się w Korei Południowej. Pieski wytwarzają białko fluoryzujące, które sprawia, że pod wpływem ultrafioletu świecą na czerwono - informuje pismo "New Scientist".
Wyprawa naukowa "Legowisko" rosyjskiego oddziału międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF stwierdziła spadek populacji białych niedźwiedzi na arktycznym wybrzeżu Czukotki.
Archeolodzy odnaleźli na stanowisku w Pakistanie gliniane wyroby garncarskie z okresu 7000-2000 r. p.n.e. - donosi serwis internetowy Newkerala.
28 kwietnia 1924 r. w Warszawie rozpoczął działalność Bank Polski SA, posiadający wyłączne prawo emisji biletów bankowych, będących prawnym środkiem płatniczym. Z obiegu wycofano wówczas markę polską i wprowadzono złotego.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności