
Prognozy globalnego ocieplenia klimatu Ziemi w dającej się przewidzieć perspektywie mogą się nie sprawdzić - uważa prof. Lew Karlin - rektor petersburskiego Uniwersytetu Hydrologiczno-Meteorologicznego, będącego regionalnym ośrodkiem edukacyjnym Światowej Organizacji Meteorologicznej.

Konie znakowane będą za pomocą elektronicznych identyfikatorów, tzw. czipów - zakłada projekt nowelizacji ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Archeolodzy podsumowali prace wykopaliskowe w Magnicach (woj. wrocławskie), gdzie przebadali wyjątkową osadę - należącą do przedstawicieli kultury przeworskiej - która była zamieszkana od końca I do początku IV wieku n.e.

Nanorurki węglowe, wprowadzone do komórek nowotworowych i aktywowane błyskiem lasera eksplodują, niszcząc tym samym nowotwór. Proces jest selektywny, dzięki czemu jedynie zmienione nowotworowo komórki ulegają zniszczeniu, donosi "Small".

Przodek fok, którego szkielet odkryto w kanadyjskiej części Arktyki, pływał w słodkiej wodzie i potrafił chodzić. To prawdziwe brakujące ogniwo w historii fok - piszą odkrywcy na łamach najnowszego wydania tygodnika "Nature".

O dostrzeżeniu śladów najdalszego jak dotąd obiektu w Kosmosie poinformowali we wtorek astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) w Garching koło Monachium.

W Korei Południowej po raz pierwszy sklonowano psy, które dzięki genowi fluorescencji świecą w ciemności - poinformowali w czwartek naukowcy. Dokonując modyfikacji genetycznych u zwierząt naukowcy mają nadzieję osiągnąć postęp w leczeniu chorób genetycznych u ludzi.

Ostatni z kompletu elektromagnesów, z których składa się tunel akceleratora cząstek LHC, został zainstalowany pod ziemią w ośrodku badawczym pod Genewą - poinformowało biuro prasowe Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN).

Globalne ocieplenie sprawia, że powierzchnia mazurskich jezior zmniejsza się o 0,05 procent rocznie. W sumie w ostatnich 100 latach powierzchnia jezior skurczyła się o 44 procent - poinformował samorządowców z Mazur przedstawiciel WWF Polska.

Delfiny, które śpią i pływają jednocześnie, potrafią "wyłączyć" jedną półkulę mózgu, podczas gdy druga czuwa. Badania wykazały, że ciągła czujność i brak "normalnego" snu wcale tych ssaków nie męczy - informuje "Journal of Experimental Biology".

Archeolodzy odkryli najstarsze w Szkocji ślady obecności człowieka sprzed 14 tysięcy lat - donosi serwis internetowy BBC News.

Najnowsze badania geologiczne sugerują, że to nie uderzenie planetoidy spowodowało zagładę dinozaurów 65 mln lat temu. Zdaniem naukowców, bezpośrednią przyczyną mogły być raczej intensywne procesy wulkaniczne - informują badacze w "Journal of the Geological Society".

Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) i Wojskowy Instytut Badawczy w Waszyngtonie (NRL) ogłosiły właśnie nową kampanię obserwacyjną, która będzie prowadzona z wykorzystaniem sond STEREO. Celem projektu jest próba odnalezienia nowych ciał w okolicach ziemskich punktów libracyjnych L4 i L5.

200. rocznicę śmierci pułkownika Berka Joselewicza, żydowskiego kupca, który walczył w wojsku polskim i armii napoleońskiej, uczczono we wtorek w Kocku (Lubelskie), miejscu jego śmierci w 1809 r.

Naukowcy wykryli odmianę genu występującą u 65 proc. dzieci autystycznych. Jest to kadheryna 10 (CDH10). Gen jest najbardziej aktywny w obszarach mózgu odpowiedzialnych za mowę i interpretowanie zachowań społecznych - informuje pismo "Nature".