Świat nauki (archiwalne artykuły)

15 maja wejdzie na ekrany film pt. "Anioły i demony", którego fragmenty kręcone były w ośrodku badań jądrowych CERN pod Genewą. Fabuła dzieła koncentruje się wokół poszukiwań pojemnika z antymaterią, który został wykradziony z laboratoriów CERN i ukryty gdzieś w Watykanie.
Wytwórnia Walt Disney Studios zasadzi w lasach deszczowych prawie 3 mln drzew za pieniądze zarobione na dokumencie "Earth".
Aretuza, najbardziej niebezpieczna meduza świata, zwana także "żeglarzem portugalskim" ze względu na naturalny pęcherz powietrzny pełniący funkcje "żagla", dotarła do Morza Śródziemnego - poinformował hiszpański Instytut Oceanografii w Los Alcazares.
12 maja 1926 r. marszałek Józef Piłsudski na czele zgromadzonych w Rembertowie oddziałów wojskowych wyruszył na Warszawę. Rozpoczął się "przewrót majowy".
Część domostwa z kamiennym paleniskiem z IV wieku naszej ery odkryli archeolodzy prowadzący badania na terenie dziedzińca wstępnego Pałacu Branickich w centrum Białegostoku.
Przenośny system do odczytu dozymetrów promieniowania gamma i neutronowego opracowali - pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Andrzeja Napieralskiego - dr inż. Dariusz Makowski i mgr inż. Piotr Krasiński z Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej.
Najnowsze wyniki badań astronomów wskazują, że powierzchnie planetoid starzeją się i czerwienieją znacznie szybciej niż do tej pory sądzono. Trwa to mniej niż milion lat. Głównym czynnikiem powodującym te zmiany okazuje się wiatr słoneczny.
90 lat temu odbyła się ekspedycja astronomów w celu obserwacji zaćmienia Słońca i eksperymentalnego sprawdzenia ogólnej teorii względności Einsteina.
Ponad 70 proc. odpadów gumowych na świecie stanowią opony samochodowe. Reszta to odpady przemysłowe, których zagospodarowanie stało się ogólnoświatowym problemem. Zespół naukowców kierowany przez prof. dra hab. Dariusza Sybilskiego z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w Warszawie prowadzi badania nad zastosowaniem materiałów z recyklingu opon samochodowych.
Największe pterozaury były na tyle ogromne i ciężkie, że nie mogły oderwać się od ziemi i nie były w stanie utrzymać aktywnego lotu - pisze japoński naukowiec na łamach "Public Library of Science ONE".
Środowy "Astronomy Picture of the Day" prezentuje zdjęcie błysku gamma GRB 090423 będącego najdalszą obserwowaną eksplozją.
Chorzy na schizofrenię mają więcej kanałów potasowych o nazwie KCNH2 w części mózgu kontrolującej procesy poznawcze - hipokampie. Pechowy wariant kanału zaburza między innymi działanie kory mózgowej i zapamiętywanie - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Medicine". Dzięki ich odkryciu możliwe będzie opracowanie terapii dla chorych.
90 lat temu odbyła się ekspedycja astronomów w celu obserwacji zaćmienia Słońca i eksperymentalnego sprawdzenia ogólnej teorii względności Einsteina. Astronomowie mierzyli przesunięcia gwiazd widocznych obok zaćmionego Słońca w stosunku do ich prawdziwej pozycji.
Prognozy globalnego ocieplenia klimatu Ziemi w dającej się przewidzieć perspektywie mogą się nie sprawdzić - uważa prof. Lew Karlin - rektor petersburskiego Uniwersytetu Hydrologiczno-Meteorologicznego, będącego regionalnym ośrodkiem edukacyjnym Światowej Organizacji Meteorologicznej.
Konie znakowane będą za pomocą elektronicznych identyfikatorów, tzw. czipów - zakłada projekt nowelizacji ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności