
Jeżeli w Polsce nie będzie prawidłowego systemu gospodarowania odpadami, to za trzy lata możemy "utonąć" w śmieciach - ocenił Główny Inspektor Ochrony Środowiska Andrzej Jagusiewicz.

Ewolucja promuje u ogrodowych ślimaków coraz wolniejszy metabolizm - informuje "New Scientist".

Zespół archeologów rozpoczął drugi sezon wykopalisk na stanowisku Sialk sprzed 7500 lat w Iranie - informuje serwis internetowy Circle of Ancient Iranian Studies.

Niewielka populacja dinozaurów w Ameryce Północnej żyła jeszcze setki tysięcy lat po wielkim wymieraniu, które wydarzyło się 65 mln lat temu - informują paleontolodzy na łamach "Earth and Planetary Science Letters".

Młoda powierzchnia planetoid poddana działaniu wiatru słonecznego starzeje się bardzo szybko. Większość zmian zachodzi już w ciągu pierwszego miliona lat - donosi najnowszy numer czasopisma "Nature".

Gen o długiej nazwie ST6GALNAC5 stanowi rodzaj biletu umożliwiającego komórkom nowotworowym wstęp do mózgu - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".

15 maja wejdzie na ekrany film pt. "Anioły i demony", którego fragmenty kręcone były w ośrodku badań jądrowych CERN pod Genewą. Fabuła dzieła koncentruje się wokół poszukiwań pojemnika z antymaterią, który został wykradziony z laboratoriów CERN i ukryty gdzieś w Watykanie.

Wytwórnia Walt Disney Studios zasadzi w lasach deszczowych prawie 3 mln drzew za pieniądze zarobione na dokumencie "Earth".

Aretuza, najbardziej niebezpieczna meduza świata, zwana także "żeglarzem portugalskim" ze względu na naturalny pęcherz powietrzny pełniący funkcje "żagla", dotarła do Morza Śródziemnego - poinformował hiszpański Instytut Oceanografii w Los Alcazares.

12 maja 1926 r. marszałek Józef Piłsudski na czele zgromadzonych w Rembertowie oddziałów wojskowych wyruszył na Warszawę. Rozpoczął się "przewrót majowy".

Część domostwa z kamiennym paleniskiem z IV wieku naszej ery odkryli archeolodzy prowadzący badania na terenie dziedzińca wstępnego Pałacu Branickich w centrum Białegostoku.

Przenośny system do odczytu dozymetrów promieniowania gamma i neutronowego opracowali - pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Andrzeja Napieralskiego - dr inż. Dariusz Makowski i mgr inż. Piotr Krasiński z Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej.

Najnowsze wyniki badań astronomów wskazują, że powierzchnie planetoid starzeją się i czerwienieją znacznie szybciej niż do tej pory sądzono. Trwa to mniej niż milion lat. Głównym czynnikiem powodującym te zmiany okazuje się wiatr słoneczny.

90 lat temu odbyła się ekspedycja astronomów w celu obserwacji zaćmienia Słońca i eksperymentalnego sprawdzenia ogólnej teorii względności Einsteina.

Ponad 70 proc. odpadów gumowych na świecie stanowią opony samochodowe. Reszta to odpady przemysłowe, których zagospodarowanie stało się ogólnoświatowym problemem. Zespół naukowców kierowany przez prof. dra hab. Dariusza Sybilskiego z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w Warszawie prowadzi badania nad zastosowaniem materiałów z recyklingu opon samochodowych.