
8 grudnia 1918 r. w gmachu Diecezjalnego Seminarium Duchownego w Lublinie zainaugurowano pierwszy rok akademicki na powołanym decyzją Konferencji Biskupów Polskich Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W tym roku mija 90 lat od tego wydarzenia.

4 grudnia 1978 roku w Montrealu zmarł gen. Tadeusz Kasprzycki, działacz Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckiego, dowódca 1. Kompanii Kadrowej Legionów Polskich, komendant Polskiej Organizacji Wojskowej, w II Rzeczpospolitej minister spraw wojskowych.

Przypadająca w tym roku w czwartek rocznica śmierci Adama Mickiewicza zbiegła się z zakończeniem międzynarodowej konferencji mickiewiczowskiej w Stambule, zorganizowanej pod hasłem "Mickiewicz - Turcja - Europa".

Dzięki badaniom z całą pewnością stwierdzimy, jakich obrażeń doznał generał Władysław Sikorski i jaki był mechanizm jego zgonu.

Po ostatecznym wyjaśnieniu miejsca pochówku wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika i identyfikacji jego szczątków, wkrótce rozpoczną się we Fromborku poszukiwania pavimentum, czyli miejsca, z którego astronom obserwował niebo.

W Zakładzie Medycyny Sądowej w Krakowie we wtorek po południu, po trwających ok. 40 minut zabiegach, otwarto trumnę ze szczątkami gen. Władysława Sikorskiego.

Na Ukrainie znaleziono nowy sposób na walkę z pomnikami utrwalaczy władzy ludowej. Zamiast kosztownego demontażu, zmienia się na nich napisy.

20 listopada 1943 roku dowódca Armii Krajowej gen. Tadeusz Komorowski "Bór" wydał dowódcom okręgów rozkaz o rozpoczęciu skierowanej przeciwko Niemcom akcji "Burza".

66 lat temu - 19 listopada w 1942 roku - zastrzelony został w getcie w Drohobyczu Bruno Schulz, autor m.in. "Sklepów cynamonowych" i "Sanatorium pod Klepsydrą". Główne uroczystości z okazji rocznicy jego śmierci odbędą się w Szczecinie.

Mija 115 lat od powołania rodzinnej ordynacji Czartoryskich, która na swoim zamku w Gołuchowie (Wielkopolska) gromadziła najcenniejsze polskie i zagraniczne dzieła sztuki. Jej założycielka Izabella z Działyńskich Czartoryska, stworzyła tutaj także słynny w całej Europie z okazów przyrodniczych park dendrologiczny.

Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu trzy monety upamiętniające 450-lecie Poczty Polskiej - poinformowało PAP w poniedziałek biuro prasowe NBP.

12 listopada 1948 roku biskup lubelski Stefan Wyszyński został metropolitą warszawsko-gnieźnieńskim - prymasem Polski. W tym roku przypada 60. rocznica tego wydarzenia. Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli (woj. mazowieckie).

W 1937 r. Sejm RP uznał, iż Święto Niepodległości obchodzone będzie 11 listopada. Tego dnia w 1918 r. Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania bojowe Wielkiej Wojny.

Inscenizacje historyczne na Dworcu Centralnym w Warszawie oraz przy pomniku Józefa Piłsudskiego, parada wzdłuż Traktu Królewskiego i festyn żołnierski - to niektóre z wydarzeń zaplanowanych w stolicy na 11 listopada z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Niemal połowa Polaków (49 proc.) uważa, że okres po roku 1989 to najlepsze lata dla Polski w minionym stuleciu - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej udostępnionego PAP we wtorek.